KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pogoda

Druga połowa czwartku jest przyjemna, odeszły frontowe chmury, jesteśmy pod wpływem wyżu i napływa o wiele łatwiejsze do zniesienia powietrze umiarkowanych szerokości geograficznych. W nocy zmieni się kierunek wiatru, a to zapowiada zmiany - niestety na niekorzyść. Pod koniec tygodnia wróci chwiejne powietrze zwrotnikowe o sporej wilgotności. Jako że pogodę znów zacznie kształtować rozległy niż z falującym frontem atmosferycznym, będzie przelotnie padać, możliwe burze. W niedzielę nad Polskę wkroczy najniebezpieczniejsza z wspomnianych fal frontowych w postaci dynamicznego ośrodka wtórnego napędzanego silnym prądem strumieniowym. Też może zagrzmieć, ciśnienie - zwłaszcza w drugiej połowie doby - będzie mocniej wahać się, w przypadku przejścia superkomórki burza okaże się silna. Śledźmy zatem ostrzeżenia meteorologiczne i bądźmy uważni, częściej niż zwykle spoglądajmy w niebo.

REKLAMA
Burze z gradem i upały będą towarzyszyć mieszkańcom Krosna i regionu. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia meteorologiczne II stopnia dla Podkarpacia.

Atmosfera wyraźnie dąży do odbudowy cyrkulacji zachodniej, nad północnym Atlantykiem mamy starzejący się niż, w jego punkcie okluzji nad Morzem Północnym - i nie tylko - co raz powstają ośrodki wtórne, a my znajdujemy się pod ich wpływem. Na froncie chłodnym, którego przejście prognozujemy w nocy ze środy na czwartek, na pewno przelotnie popada deszcz, możliwa będzie także burza. Wcześniej - w ciągu dnia - przewędruje linia zbieżności, na której również chmury kłębiasto-deszczowe będą niewykluczone, ale o wiele mniej prawdopodobne ze względu na słabsze ścinanie wiatru i - co za tym idzie - mniejszą rozległość burz. W połowie tygodnia rozbuduje się słaby klin wyżowy, dzięki któremu w czwartek nie będziemy musieć z niepokojem spoglądać w niebo, będzie spokojnie - rano pochmurno, a po południu słonecznie. Odetchniemy lżej, ponieważ ochłodzi się o dobrych kilka stopni.

Dotarliśmy do końca tygodnia, w niedzielę jesteśmy już w ciepłym wycinku niżu znad Europy Zachodniej, którego ośrodek wyjdzie na Morze Północne, a potem nad Atlantyk, przeważająca część kontynentu znajdzie się pod jego wpływem. Już dziś chmur jest wyraźnie więcej niż w sobotę, od poniedziałku możliwe przelotne opady deszczu, a w godzinach popołudniowych i wieczornych także burze, lokalnie gwałtowne, z opadami gradu i porywistym wiatrem. Będzie parno i gorąco, w najcieplejszych momentach dnia termometry wskażą 29°C. Strefa frontu oddziaływać będzie nad Europą Środkową przez około tydzień, tak więc znów musimy przyzwyczaić się do wysokich temperatur i wzmóc czujność, uważając na wysoko wypiętrzone chmury kłębiasto-deszczowe.

Wciąż oddychamy rześkim - nawet w ciągu dnia - powietrzem o rodowodzie północnoatlantyckim, jednak pod koniec tygodnia sytuacja synoptyczna zmieni się. Dostaniemy się pod wpływ niżu znad Anglii, a jego zatoka z frontem ciepłym wprowadzą do naszego kraju gorące powietrze z południa. Z każdym następnym dniem temperatura będzie wzrastać. W piątek po południu spodziewamy się 24°C, w sobotę o tej samej porze dnia niemal 27°C, a dobę później aż 29°C. Mimo to będzie trochę lepiej aniżeli przy ostatniej fali upałów, gdyż noce zapowiadają się przyjemne. O wschodzie słońca na termometrach będzie mniej niż 15°C. Lepiej zatem wietrzyć domy nocami, a w ciągu dnia okna zamykać - wtedy wysokie temperatury zniesiemy o wiele lżej! Odwrotne postępowanie, nie wiedzieć czemu bardziej popularne, nie tylko żadnej ulgi nie przyniesie, ale wręcz przyspieszy nagrzanie się wnętrz naszych mieszkań.

Napływa do nas chłodne powietrze z północnego zachodu, ma ono rodowód północnoatlantycki i przez większość roku jest przez nas bardzo niedoceniane. Jego zalety wyostrzają się dopiero po wielu dniach męczącego skwaru, z którymi do czynienia mieliśmy w ostatnim czasie. Napływ północno-zachodni ustanie dopiero w piątek rano i od tego momentu zacznie się ponowne ocieplenie, lecz noce pozostaną przyjemne, ba - jako że wilgotność powietrza spadnie, to będą jeszcze bardziej rześkie niż obecnie. Popołudnia natomiast przyjemne, z temperaturą wyraźnie przekraczającą 20°C, ale nieosiągającą 25°C. Trochę słońca, trochę chmur, słabe przelotne deszcze są niewykluczone, ale z każdym kolejnym dniem coraz mniej prawdopodobne.

IMGW wydał alert najwyższego, trzeciego stopnia przed burzami z gradem i silnym wiatrem na dla Krosna i powiatu. Jak prognozują synoptycy, porywy wiatru mogą dochodzić nawet do 100 kilometrów na godzinę.

Utrzymuje się napływ powietrza zwrotnikowego. Od wtorku nad znaczną częścią Polski mamy saharyjski pył, z powodu którego niebo jest mętnawe nawet wtedy, gdy nie ma na nim chmur piętra wysokiego. To tyle z ciekawostek, jeszcze przez dobrych kilka dni napływać będzie niestabilne powietrze, w którym licznie tworzyć się będą burze. Temperatury wciąż wysokie, choć nie aż tak jak w środę. Wilgotno, a tym samym także parno. Mamy połowę lipca i pełnię lata, średnia temperatura na półkuli północnej jeszcze wzrasta, ale już coraz wolniej, niebawem trend ten odwróci się, gdyż słońce z dnia na dzień dostarcza nam coraz mniej energii. Wracając do pogody na weekend - uważajmy na burze, mogą im towarzyszyć intensywne opady deszczu, lokalnie również grad. Ścinanie wiatru będzie natomiast niewielkie, dzięki temu niebezpieczne porywy wiatru nie są prognozowane.

Na Podkarpaciu spodziewane są burze z deszczem oraz wiatrem osiągającym ponad 100 km/h. IMGW ostrzega także przed gradem.

Całkiem prawdopodobne, że jesteśmy w przededniu najgorętszego dnia w tym roku roku. Dociera do nas rozgrzane do czerwoności powietrze z Bałkanów, środa może okazać się dniem z najwyższą temperaturą maksymalną tego lata, choć znaczna jego część wciąż jeszcze przed nami. Po południu wskazania termometrów przekroczą 33°C, miejscami osiągając 34°C. Będzie słonecznie, żar poleje się z nieba. Burze powrócą dopiero w czwartek.

IMGW wydał dla Podkarpacia ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Do czwartku towarzyszyć będą nam upały.

Sobota przyniosła ulgę, odetchnęliśmy od bardzo wysokich temperatur, lecz front nie odszedł daleko, ba - on nawet nie przekroczył wschodniej granicy naszego kraju, a od południa już zmierza ku nam kolejna jego fala. Za frontem ciepłym niżu znad Alp nastąpi napływ zwrotnikowego powietrza do całej Polski. U nas poniedziałek zapowiada się gorący, ale jeszcze nie upalny, w dodatku będzie szansa na popołudniową ochłodę w postaci burzy powstałej w strefie konwergencji, czy też - jak kto woli - linii zbieżności. Wtorek natomiast już pogodny, zatem od słońca nie odpoczniemy aż do jego zachodu. Po południu termometry wskażą około 30°C i to rzecz jasna temperatura prognozowana dla przewiewnego miejsca w cieniu.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie meteorologiczne drugie stopnia przed burzami z gradem na Podkarpaciu.

REKLAMA
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?