Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Środa brzydka i wietrzna. Znacznej poprawy pogody oczekujmy w czwartek

Środa będzie nieciekawa. Będzie padać i porywiście wiać Środa będzie nieciekawa. Będzie padać i porywiście wiać Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Trwamy w typowej dla cyrkulacji strefowej zmienności pogody, okresy bezopadowe przeplatają się z deszczowymi, ciśnienie często waha się i cały czas napływają do nas znad Atlantyku łagodne, raz cieplejsze, a raz odrobinę chłodniejsze, masy powietrza szerokości umiarkowanych. Przed nami jeszcze kiepska środa, zaś w czwartek zacznie się rozpogadzać. Natomiast sam początek kalendarzowej wiosny szykuje się przepiękny i bardzo ciepły. Temperatury maksymalne w drugiej połowie tygodnia z łatwością przekroczą 15 °C, przy większej dozie szczęścia dobiją może nawet do 18 °C.

REKLAMAPóki co jeszcze przez około 30 godzin będziemy w cyklonalnej odmianie cyrkulacji zachodniej, a wyrażając się bardziej przystępnie dla Czytelnika - oznacza to dalszy wpływ niżu znad północnej Europy i związanych z nim ośrodków wtórnych. Środa zatem zapowiada się nieciekawie - nie dość, że ciśnienie będzie się wahać, to przede wszystkim spadnie deszcz, mogący występować praktycznie przez całą dobę (największe natężenie opadów ma być w godzinach nocnych) i za frontem chłodnym wzrost prędkości wiatru i jego porywistości. Jednak od rana będziemy mogli obserwować na barometrach ciągłą, wzrostową tendencję ciśnienia (w nocy będzie ono spadać), która utrzyma się do godzin popołudniowych w czwartek. I właśnie w ten dzień dojdzie do dość istotnych zmian.

Centrum mobilnego wyżu od godzin nocnych do wieczora przemieści się znad Alp, najpierw w kierunku Bałkanów, a potem na Morze Czarne i będziemy już pod jego całkowitym wpływem. Jednocześnie nad Atlantykiem i Morzem Norweskim rozbuduje się rozległy i bardzo aktywny (również głęboki) niż, co dla nas oznacza zmianę cyrkulacji na znacznie cieplejszą, południowo-zachodnią i bardziej słoneczną. Jest szansa, że ładna i ciepła pogoda utrzyma się aż do końca tygodnia!

W nocy z wtorku na środę znajdziemy się pod wpływem aktywnego wtórnego ośrodka niskiego ciśnienia, przemieszczającego się znad Bałtyku nad Rosję. Pozostaniemy jeszcze w ciepłym powietrzu polarno-morskim napływającym z zachodu. Zachmurzenie całkowite, opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna od 7 °C do 8 °C. Wiatr słaby, południowy-południowo-zachodni. Widzialność początkowo dobra, w opadach obniżająca się do umiarkowanej i słabej, od 2 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1012 hPa, przez większą część nocy będzie spadać, dopiero nad ranem zacznie wzrastać.

W środę w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem tego samego niżu wtórnego znad Rosji i związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Z zachodu zacznie napływać chłodniejsze, aczkolwiek nadal polarno-morskie powietrze. Zachmurzenie duże i całkowite, przelotne opady deszczu. Lokalnie niewykluczona nawet słaba, pojedyncza burza. Temperatura maksymalna od 10 °C do 11 °C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 16 m/s (58 km/h), z kierunków zachodnich. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1013 hPa i będzie wzrastać. Widzialność umiarkowana i dobra, od 6 km do 25 km. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.


W czwartek zdecydowana poprawa pogody. Rozpogodzi się i napłynie ciepła masa powietrza polarno-morskiego. Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

W nocy ze środy na czwartek początkowo będziemy jeszcze pod wpływem tego samego wtórnego ośrodka niżowego znad Rosji i związanego z nim odchodzącego frontu chłodnego, ale w drugiej połowie nocy sięgnie nas klin wyżu znad południowej Europy. Z zachodu napływać będzie chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, początkowo niewykluczony jeszcze zanikający, słaby deszcz. Temperatura minimalna od 6 °C do 7 °C. Wiatr umiarkowany, lekko porywisty, w porywach do 12 m/s (43 km/h), zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1020 hPa i będzie wzrastać.

W czwartek w ciągu dnia będziemy już pod całkowitym wpływem wyżu, który znad Bałkanów przemieści się nad Morze Czarne. Z zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z postępującymi od zachodu przejaśnieniami, a następnie rozpogodzeniami. Bez opadów. Temperatura maksymalna od 14 °C do 15 °C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 12 m/s (43 km/h), późnym popołudniem słabnący, zachodni, skręcający na południowy-południowo-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 25 km do 50 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1023 hPa, początkowo będzie powoli wzrastać, następnie ustabilizuje się.

mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj