Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Ciepło, słonecznie, choć z porywistym wiatrem fenowym. Będzie nawet 18 °C!

Od piątku w Krośnie spodziewany jest wiatr fenowy. Będzie porywiście wiać, ale słońca nie zabraknie Od piątku w Krośnie spodziewany jest wiatr fenowy. Będzie porywiście wiać, ale słońca nie zabraknie Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Rozpoczęła się astronomiczna wiosna, gołym okiem widać, że doszło do istotnych zmian w sytuacji synoptycznej. Zakończył się okres z minimalnym, a niekiedy nawet zerowym usłonecznieniem, opady ustąpiły, a przede wszystkim - ociepliło się. Dzisiejsza pogoda to jednak dopiero wstęp do wspomnianych już w poprzednich prognozach zmian. Doprowadzą one do całkowitego przejścia na pogodę suchą i słoneczną, chociaż niekiedy - przede wszystkim w piątek - może porywiście wiać. Taka pogoda potrwa kilkadziesiąt godzin.

REKLAMANa mapach prognostycznych pola termobarycznego środkowej troposfery i poziomu morza widać wysoki wyż zbudowany z ciepłej masy powietrza. Jego centrum przyziemne znajduje się po wschodniej stronie klina geopotencjału, stąd nie ulega on rozpadowi, chociaż jego mobilność jest spora - obecnie znajduje się nad Bałkanami, nad ranem będzie już nad Morzem Czarnym. Jednocześnie, nad Atlantykiem, na południowy zachód od Islandii, rozbudował się aktywny, rozległy i głęboki niż, który w kolejnych dniach przemieści się nad północną Skandynawię. Taki rozkład ciśnienia nad Europą oznacza dla nas przejście cyrkulacji na południowo-zachodnią i napływ bardzo ciepłego powietrza morskiego szerokości umiarkowanych.

Już w nocy "ruszy" u nas wiatr fenowy, który występuje niekiedy właśnie przy cyrkulacji południowo-zachodniej. Wiatr początkowo będzie wiał z kierunków południowo-wschodnich, ale nad ranem zacznie skręcać na południowy, w piątek będzie wiało dość silnie i porywiście. Powietrze, opadając z Beskidu Niskiego, ogrzewać się będzie suchoadiabatycznie, a więc szybko, co w połączeniu z czynnikiem adwekcyjnym (w tym przypadku: z napływem bardzo ciepłej masy polarno-morskiej), znacząco podniesie nam temperaturę. W efekcie, koniec tygodnia przyniesie nam temperatury wręcz majowe, mimo że w kalendarzu będzie dopiero III dekada marca. Ciepłe będą nawet noce i poranki.

Czytelników serwisu pozostaje więc tylko zachęcić do spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu zarówno w piątek jak i w sobotę, gdyż na pewno nie będzie padać, wystąpią okresy ze słońcem, i będzie naprawdę ciepło. Właściwie jedyną złą wiadomością jest niekorzystny biomet związany z oddziaływaniem wiatru fenowego, przez który to możemy odczuwać drażliwość, lęk i nadmierny niepokój, ale spędzając miło wolny czas może uda nam się ten jego negatywny wpływ przyćmić.

W nocy z czwartku na piątek Krosno pozostanie pod wpływem wyżu, który znad Rumunii do rana przemieści się nad Morze Czarne. Z zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe, przejściowo bezchmurnie. Bez opadów. Temperatura minimalna od 5 °C do 6 °C. Wiatr początkowo słaby, nad ranem wiatr fenowy, wzmagający się do umiarkowanego i wtedy też przewidywane jego porywy do 15 m/s (54 km/h); wschodni-południowo-wschodni skręcający na południowy. Widzialność dobra do bardzo dobrej, od 10 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w o północy 1022 hPa i będzie spadać.

W piątek w ciągu dnia pozostaniemy na skraju wyżu z centrum nad Morzem Czarnym. Z zachodu napływać będzie bardzo ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 17 °C do 18 °C. Wiatr fenowy, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 18 m/s (65 km/h), południowy. Widzialność bardzo dobra, od 25 km do 50 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie 1017 hPa, początkowo będzie się wahać, potem zacznie spadać. Warunki biometeorologiczne, ze względu na występowanie wiatru fenowego i wahania ciśnienia, niekorzystne.


Napływ bardzo ciepłego powietrza sprawi, że temperatury wzrosną nawet do 18 °C. Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

Przez większą część nocy z piątku na sobotę pozostaniemy na skraju wyżu znad Morza Czarnego, jednak od zachodu zacznie stopniowo nasuwać się zatoka niżowa znad Niemiec. Z zachodu nadal napływać będzie bardzo ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura minimalna od 9 °C do 10 °C. Wiatr fenowy, umiarkowany, porywisty, w porywach do 13 m/s (47 km/h), południowy. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 50 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1014 hPa i będzie spadać.

W sobotę w ciągu dnia ogólna sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie i pozostaniemy w obszarze przejściowym pomiędzy wyżem znad Morza Czarnego a zatoką niżową znad Niemiec. Z zachodu nadal napływać będzie bardzo ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 17 °C do 18 °C. Wiatr fenowy, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 15 m/s (54 km/h), południowy. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 15 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1010 hPa i będzie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne, mimo słonecznej i ciepłej aury, niekorzystne.

mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj