Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Jeszcze dwa dni ciepła. W poniedziałek po południu załamanie pogody

W niedzielę całodobowo utrzyma się napływ ciepłego powietrza W niedzielę całodobowo utrzyma się napływ ciepłego powietrza Źródło: Wetter3.de, GFS

Wysokie temperatury mimo porywistego wiatru, spora ilość słońca, występowanie głównie chmur piętra wysokiego i bardzo urokliwych piętra średniego - typu Altocumulus lenticularis obserwowanych na krośnieńskiej stacji IMGW m.in. w piątek rano, świadczą o oddziaływaniu efektu fenowego, on, obok adwekcji bardzo ciepłego powietrza polarno-morskiego, jest najważniejszym czynnikiem podnoszącym temperaturę powietrza.

REKLAMAW piątek po południu osiągnęła ona 18 °C (dokładniej: 17,8 °C - źródło: IMGW), dziś będzie zbliżona, podobnie w niedzielę. Niestety - ciągle spadające ciśnienie i niekiedy spory stopień zachmurzenia sygnalizuje, że gdzieś całkiem niedaleko ten obszar pięknej, wiosennej pogody kończy się. I tak faktycznie jest - odczujemy to w poniedziałek.

Nad Polską Zachodnią i północną zalega już pofalowany, chłodny front atmosferyczny, w strefie którego pojawiają się opady ciągłe, przelotne, a miejscami występują nawet słabe burze frontowe. Na froncie tym powstają płytkie, aczkolwiek dość aktywne ośrodki niżowe, które lokalnie zmieniają "znak" frontu na ciepły, stąd też jego prędkość nie jest imponująca i przemieszcza się on stosunkowo wolno - zwłaszcza że prędkość wiatru w środkowej troposferze również nie jest duża. Dzięki temu jednak niedziela będzie jeszcze bezdeszczowa (mimo zaniku efektu fenowego wieczorem), a istotne pogorszenie pogody (czyli opady deszczu) czeka nas dopiero w poniedziałek, choć słońca wyraźnie mniej będzie już niestety jutro.

Za frontem we wtorek napłynie chłodniejsze powietrze znad Atlantyku, zatem należy spodziewać się istotnego spadku temperatury, zwłaszcza jej maksymalnych wartości w ciągu dnia, które będą o blisko 10 °C niższe od tych notowanych aktualnie. Początek przyszłego tygodnia zapowiada się więc daleki od ideału nakreślonego nam przez końcówkę tygodnia nam ubiegającego, to jego druga połowa będzie lepsza, choć do końca marca już tak wysokich temperatur jak obecnie raczej nie uświadczymy.

W nocy z soboty na niedzielę znajdziemy się na przedpolu zatoki niżowej znad Bałtyku i związanego z nią bardzo wolno przemieszczającego się pofalowanego frontu chłodnego. Z południa napływać będzie bardzo ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, przejściowo bezchmurnie. Nad ranem możliwy wzrost zachmurzenia do dużego. Bez opadów. Temperatura minimalna od 9 °C do 10 °C. Wiatr fenowy, słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 15 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1007 hPa i będzie wolno spadać.

W niedzielę w ciągu dnia będziemy pod wpływem tej samej, nasuwającej się powoli od zachodu zatoki niżowej z pofalowanym frontem chłodnym. Pozostaniemy w bardzo ciepłym powietrzu polarno-morskim, napływającym z południa. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, zwłaszcza w pierwszej części dnia. Temperatura maksymalna od 17 °C do 18 °C. Wiatr fenowy, umiarkowany, porywisty, w porywach do 13 m/s (47 km/h), z kierunków południowych. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1005 hPa i będzie się nieznacznie wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.


W poniedziałek strefa pofalowanego frontu chłodnego dotrze do nas, zwłaszcza w drugiej połowie dnia, spadnie deszcz. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

W nocy z niedzieli na poniedziałek będziemy pod wpływem zatoki niżowej znad Rosji i związanego z nią pofalowanego frontu chłodnego. Pozostaniemy jeszcze w bardzo ciepłym, polarno-morskim powietrzu. Zachmurzenie duże i całkowite, tylko okresami możliwe niewielkie przejaśnienia. Na ogół bez opadów, jedynie przejściowo niewykluczony pojedynczy, przelotny opad deszczu. Temperatura minimalna od 10 °C do 11 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. Widzialność dobra, od 10 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1005 hPa i będzie w miarę stabilne.

W poniedziałek w ciągu dnia pozostaniemy w zasięgu pofalowanego frontu chłodnego i związanego z nim płytkiego niżu znad Słowacji. Przez większą część dnia z południa napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie, dopiero wieczorem, z zachodu, napłynie chłodniejsza, aczkolwiek nadal polarno-morska masa powietrza. Zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami, późnym popołudniem przechodzące w całkowite, okresami, zwłaszcza po południu i pod wieczór, przelotne opady deszczu. Lokalnie niewykluczona burza. Temperatura maksymalna od 16 °C do 17 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy, skręcający w drugiej części dnia na północny-północno-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1005 hPa i będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj