Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Na koniec tygodnia pogoda nas nie zawiedzie. Będzie pogodnie i umiarkowanie ciepło

Sytuacja synoptyczna w sobotę sprzyjać będzie napływowi suchego, kontynentalnego powietrza z północnego wschodu. Będzie pogodnie Sytuacja synoptyczna w sobotę sprzyjać będzie napływowi suchego, kontynentalnego powietrza z północnego wschodu. Będzie pogodnie Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

Front, który przechodził przez naszą część Polski wczoraj i dziś, objawił się u nas tylko wzrostem zachmurzenia, opadów nie odnotowano. Wprowadzone zostało jednak do nas cieplejsze, a przede wszystkim mniej wilgotne powietrze również szerokości umiarkowanych, ale uformowane nad kontynentem. To wróży bardzo korzystne zmiany w pogodzie akurat na koniec tygodnia. Weekend będzie pogodowo idealny - nie tylko będzie słonecznie, a w wielu momentach nawet bezchmurnie i dosyć ciepło, ale i warunki biometeorologiczne również będą sprzyjające dobremu samopoczuciu.

REKLAMANad północną częścią Europy nadal widoczny jest wał wysokiego ciśnienia, którego oś w sobotnie południe rozciągać się będzie od Morza Norweskiego, przez Bałtyk, aż po Kraje Nadbałtyckie. Nad wschodnią częścią kontynentu natomiast oddziałuje niż, widoczny zarówno na mapach ciśnienia na poziomie morza, jak i geopotencjału w środkowej troposferze. W ten sposób do całej Polski jutro zacznie napływać powietrze znad wschodniej Skandynawii i zachodniej Rosji. Powietrze to jest suche, w dodatku oddziaływanie wyżowej inwersji osiadania uniemożliwiać będzie całkowicie rozwój chmur wywodzących się z konwekcji termicznej. Wpływ wyżu jest całkowity, działalność cyklonalna nad wschodnią Europą w ogóle nas nie dotyczy i przez najbliższe dwie doby dotyczyć nie będzie. Rezultat? Weekend będzie słoneczny, z usłonecznieniem maksymalnym możliwym, a przez dłuższy czas nawet bezchmurny.

Będzie też ciepło, chłodny tylko niedzielny poranek, kiedy to temperatura spadnie leciutko poniżej 0 °C, to zasługa zaniku wiatru i właśnie braku zachmurzenia. Dzień jednak ciepły, z temperaturą dochodzącą do około 15 °C, może nawet z nieznacznym "przebiciem" tej wartości w najcieplejszym momencie dnia, tj. pomiędzy 16:00 a 17:00.

I wiadomość może mniej "meteorologiczna", ale istotna dla czytelności prognoz. W niedzielę przechodzimy na czas letni, o godzinie 02:00 przesuwając wskazówki zegarów na 03:00. Oznacza to tyle, że od niedzieli prognozy dzienne ważne są dla godzin od 08:00 do 20:00 (ponieważ w meteorologii dzień trwa od 06:00 do 18:00 Uniwersalnego Czasu Koordynowanego), zaś nocne dla godzin od 20:00 do 08:00 (meteorologiczna noc trwa od 18:00 UTC do 06:00 UTC). Czyli o godzinę przesuną się nie tylko wskazówki zegarów, ale także ważność obu tych wyżej wymienionych dobowych okresów prognostycznych.

W nocy z piątku na sobotę będziemy pod wpływem wyżu, którego centrum o północy znajdzie się nad Norwegią. Z północnego wschodu napływać będzie suche powietrze polarno-kontynentalne. Bezchmurnie i zachmurzenie małe. Bez opadów. Temperatura minimalna od 1 °C do 2 °C. Wiatr słaby, z kierunków północnych. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1023 hPa i będzie wzrastać.

W sobotę w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem tego samego układu wysokiego ciśnienia z centrami w południe ulokowanymi nad Morzem Norweskim i Łotwą. Z północnego wschodu w dalszym ciągu napływać będzie suche, polarno-kontynentalne powietrze. Bezchmurnie i zachmurzenie małe, bez opadów. Temperatura maksymalna od 13 °C do 14 °C. Wiatr słaby, północno-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1026 hPa i będzie stabilne. Warunki biometeorologiczne korzystne.


W niedzielę również będziemy mogli cieszyć się piękną, wiosenną pogodą. Źródło: Portál ČHMÚ (Chmi.cz)

W nocy z soboty na niedzielę znajdziemy się w zasięgu tego samego, rozległego układu wyżowego, rozciągającego się od Morza Norweskiego, przez Europę Środkową (w tym Polskę), aż po Rumunię. Pozostaniemy w suchym powietrzu polarno-kontynentalnym, napływającym ze wschodu. Bezchmurnie i bez opadów. Temperatura minimalna od -2 °C do -1 °C. Wiatr słaby, zmienny, przejściowo cisza. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1025 hPa i będzie wolno spadać.

W niedzielę w ciągu dnia sytuacja baryczna ulegnie zasadniczej zmianie, jednak nadal pozostaniemy w zasięgu wyżu, którego centrum do południa przemieści się nad Morze Czarne. Z południowego zachodu zacznie jednak napływać ciepłe, polarno-morskie powietrze. Bezchmurnie i zachmurzenie małe, bez opadów. Temperatura maksymalna od 15 °C do 16 °C. Cisza i wiatr słaby, zmienny. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1020 hPa i będzie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne nadal korzystne.

W nocy z niedzieli na poniedziałek początkowo pozostaniemy w zasięgu wyżu znad Morza Czarnego. Z zachodu napływać będzie ciepłe, polarno-morskie powietrze. Początkowo bezchmurnie i zachmurzenie małe, z upływem nocy możliwy wzrost zachmurzenia do umiarkowanego. Bez opadów. Temperatura minimalna od 1 °C do 2 °C. Cisza i wiatr słaby, zmienny. Widzialność umiarkowana i dobra, od 6 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1015 hPa i będzie powoli spadać.

mk

3 komentarzy

 • Maksymilian Antoniów

  Jako synoptyk portalu już tłumaczę. Opis pogody dotyczył oczywiście samego Krosna i został sporządzony na podstawie danych obserwacyjnych stacji synoptycznej. Prognozy również sporządzane są dla tejże.

  Wasz serwis kojarzę i mam o nim bardzo dobre zdanie! A tak przy okazji, to jestem z Dolnego Śląska, ale przecież pasja nie zna granic, a już tym bardziej nie administracyjnych. :) Pozdrawiam!

  Zgłoś nadużycie Maksymilian Antoniów niedziela, 30, marzec 2014 16:43 Link do komentarza
 • REDAKCJA KROSNOCITY.PL

  Dziękujemy!
  Info odnosi się jedynie do Krosna i miejscowości w powiecie.

  Zgłoś nadużycie REDAKCJA KROSNOCITY.PL niedziela, 30, marzec 2014 11:57 Link do komentarza
 • DobraPogoda24.pl

  Przypadkowo trafiłem na tę stronę i muszę przyznać, że wreszcie jest ktoś w regionie kto zna się na pogodzie. Jedyne zastrzeżenie mam do informacji o braku opadów 27 marca. Były one notowane m.in. w Rzeszowie, Przemyślu. Chyba, że info odnosi się tylko do Krosna to ok. Pozdrawiam

  Zgłoś nadużycie DobraPogoda24.pl niedziela, 30, marzec 2014 08:57 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj