Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Sobota słoneczna, z porywami wiatru. Niedziela cieplejsza, choć przybędzie trochę chmur

Wyż znad Białorusi zagwarantuje nam udaną sobotę, chociaż mogą pojawić się porywy wiatru o prędkości do 40 km/h. Wyż znad Białorusi zagwarantuje nam udaną sobotę, chociaż mogą pojawić się porywy wiatru o prędkości do 40 km/h. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Rozpoczęło się półrocze ciepłe - rozpoczęło się także półrocze "bólu głowy" synoptyków powodowanych przez zjawiska konwekcyjne, których rozwój przewidzieć jest, mimo postępu technologicznego, nadal trudno - wciąż sprawdzalność prognoz numerycznych pod tym względem nie jest satysfakcjonująca. W takich sytuacjach pozostaje zdać się na wiedzę i doświadczenie synoptyka prognozy te weryfikującego, a ten zaś i tak musi mieć również sporo szczęścia. Na najbliższy weekend można jednak pokusić się o prognozę - nie powinien być on najgorszy.

REKLAMADniem z większą ilością słońca będzie sobota. Wtedy to bowiem całkowity wpływ na pogodę w regionie wywierać będzie wyż, którego centrum w południe ulokuje się nad Białorusią. Ciśnienie w centrum wyżu wzrośnie do 1030 hPa, a po jego zachodniej i południowo-zachodniej stronie rozpocznie się adwekcja powietrza polarno-morskiego ciepłego.

Mimo to sobota bez przekroczenia 15 °C gdyż wiać będzie umiarkowany, porywisty, suchy, ale niezbyt ciepły, kontynentalny wiatr ze wschodu. Dopiero kiedy wiatr zmieni kierunek na południowy (stanie się to w niedzielę w ciągu dnia), temperatura granicę 15 °C przekroczy i to dosyć swobodnie.

W niedzielę chmur więcej niż w sobotę za sprawą nasuwającej się od zachodu zatoki niżowej z chłodnym frontem atmosferycznym. Mimo to jednak jeszcze nie powinno padać.

W nocy z piątku na sobotę Krosno i cały powiat będzie pod wpływem wyżu, który znad Morza Bałtyckiego przemieści się nad Białoruś. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Bez opadów. Temperatura minimalna od 3 °C do 4 °C. Wiatr słaby, wschodni. Widzialność dobra, od 10 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1015 hPa i będzie stabilne.

W sobotę w ciągu dnia region pozostanie pod wpływem tego samego wyżu znad Europy Wschodniej, którego centrum znad Białorusi przemieści się nad Ukrainę. Z południowego zachodu nadal napływać będzie ciepłe i suche powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 14 °C do 15 °C. Wiatr umiarkowany, okresami lekko porywisty, w porywach do 11 m/s (40 km/h), wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1016 hPa, początkowo będzie stabilne, następnie zacznie powoli rosnąć. Warunki biometeorologiczne korzystne.


W niedzielę słońca trochę mniej. Od zachodu zacznie nasuwać się zatoka niżowa z frontem chłodnym. Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

W nocy z soboty na niedzielę znajdować się będziemy na skraju wschodnioeuropejskiego wyżu z centrum nad wschodnią Ukrainą. Pozostaniemy w ciepłym powietrzu polarno-morskim, napływającym z południowego zachodu. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Bez opadów. Temperatura minimalna od 4 °C do 5 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Widzialność dobra, od 10 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1018 hPa i będzie stabilne.

W niedzielę w ciągu dnia od zachodu zacznie nasuwać się płytka zatoka niżowa z pofalowanym, chłodnym frontem atmosferycznym. Początkowo jednak nadal pozostawać będziemy na skraju wyżu znad wschodniej Europy. Nadal napływać będzie to samo, polarno-morskie powietrze z południowego zachodu. Temperatura maksymalna od 16 °C do 17 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni, szybko skręcający na południowy. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1018 hPa i będzie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne na ogół obojętne, późnym popołudniem i pod wieczór przechodzące w niekorzystne.

mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj