Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

W poniedziałkowe popołudnie znów się ochłodzi. Nie unikniemy przelotnego deszczu

W poniedziałek po południu kolejne ochłodzenie. Nie unikniemy przelotnego deszczu W poniedziałek po południu kolejne ochłodzenie. Nie unikniemy przelotnego deszczu Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Po sobocie z zachmurzeniem bliskim całkowitemu i z temperaturą poniżej 10 °C, nadeszła cieplejsza niedziela z przejaśnieniami. Niestety - początek tygodnia zapowiada się nie za ciekawie, zwłaszcza od godzin okołopołudniowych w poniedziałek. Nad regionem (podobnie jak i nad całą Polską) przejdzie chłodny front atmosferyczny, który wprowadzi chwiejną i chłodną masę powietrza polarno-morskiego znad północnego Atlantyku. Opadów przelotnych i odczucia chłodu nie unikniemy.

REKLAMANad Europejskim Obszarem Synoptycznym widoczny jest rozległy, głęboki niż z centrum głównym nad Morzem Norweskim. Układ jest wysoko rozbudowany w pionie i bez problemu zauważyć go można także na mapach barycznych wyższych poziomów, w dodatku jego ekspansja w kierunku południowym ma postępować nadal, co widoczne jest w prognozie pola geopotencjału dla powierzchni izobarycznej 500 hPa. Jutro w południe centrum niżu przemieści się nad Finlandię i wtedy też już cała Polska, bez wyjątku, znajdzie się w jego zasięgu. Wpływ na pogodę w kraju wywierać będzie także chłodny front atmosferyczny, w strefie którego pojawią się opady pochodzenia konwekcyjnego (przelotne), te jednak wystąpią również w tylnej części niżu, ponieważ za frontem nie rozbuduje się od razu klin wyżu, na ten poczekamy aż do połowy tygodnia.

Jutro przed frontem jeszcze umiarkowanie ciepło, temperatura bez problemu przekroczy 10 °C, wędrując aż w pobliże 14. kreski powyżej 0 °C, jednak we wtorek słupek rtęci już granicy 10 °C nie zdoła przebić. Procesy konwekcyjne we wtorek, w tylnej części niżu, spowodowane zdecydowaną adwekcją chłodu doprowadzą do rozwoju chmur kłębiastych typu Cumulus i Cumulonimbus, z których może padać przelotny deszcz.

Na szczęście prognozy średnioterminowe, nieśmiało ale jednak, przewidują wzrost temperatur w ostatniej części Wielkiego Tygodnia.

W nocy z niedzieli na poniedziałek pozostaniemy jeszcze na skraju szybko słabnącego klina wyżu znad Atlantyku. Z zachodu napływać będzie stare powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane i duże. Bez opadów. Temperatura minimalna od 4 °C do 5 °C. Wiatr słaby, zachodni skręcający na południowy. Widzialność umiarkowana, od 4 km do 8 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1015 hPa, początkowo będzie stabilne, po północy natomiast zacznie spadać.

W poniedziałek w ciągu dnia region dostanie się pod wpływ niżu znad Finlandii i związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Za frontem po południu napłynie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, a po południu niewykluczona lokalna burza. Temperatura maksymalna od 13 °C do 14 °C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 15 m/s (54 km/h), południowy, po południu skręcający na zachodni-północno-zachodni. Widzialność od umiarkowanej do bardzo dobrej, przed frontem na ogół od 8 km do 10 km, po przejściu frontu poprawa widzialności okresami nawet do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1008 hPa, początkowo będzie dość szybko spadać, a po południu zacznie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.


We wtorek pozostaniemy w zasięgu oddziaływania rozległego układu niżowego. Wciąż pojawiać się będą opady przelotne, a temperatura daleka od oczekiwań. Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

W nocy z poniedziałku na wtorek znajdziemy się w tylnej części tego samego układu niżowego znad północnych krańców Europy. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami, słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 3 °C do 4 °C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 12 m/s (43 km/h), przeważnie zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 15 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1008 hPa i będzie powoli wzrastać.

We wtorek w ciągu dnia ogólna sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie. Z północnego zachodu, znad północnego Atlantyku, nadal napływać będzie ta sama, chłodna masa powietrza polarno-morskiego. Zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8 °C do 9 °C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 13 m/s (47 km/h), z kierunków zachodnich. Widzialność w opadach umiarkowana i dobra, w okresach bezopadowych przejściowo bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1012 hPa i będzie powoli wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj