KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

We wtorkową noc pojawią się przymrozki. Potem temperatura wzrośnie

Do wtorkowego poranka utrzyma się napływ zimnej masy powietrza arktycznego z północy Do wtorkowego poranka utrzyma się napływ zimnej masy powietrza arktycznego z północy Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

Nad całą Polskę bez wyjątku napłynęło zimne powietrze arktyczne aż znad koła podbiegunowego, stąd też znaczący spadek temperatury odczuwalny zwłaszcza od soboty 3 maja. Tym razem kierunek wiatru pokrywa się z kierunkiem adwekcji - wieje z północy. Adwekcja PA potrwa do nocy z poniedziałku na wtorek, wtedy też uwaga! - pojawi się słaby przymrozek.

REKLAMA


Godziny blokady cyrkulacji strefowej są jednak policzone, od środy będziemy już w znacznie cieplejszej cyrkulacji zachodniej. Wiatr przy ziemi już we wtorek w ciągu dnia skręci na południowy, a temperatura wyraźnie wzrośnie.

Póki co musimy jeszcze przetrwać 36 godzin chłodu. Początek tygodnia mimo wszystko nie będzie aż taki tragiczny, bo będzie słonecznie - zwłaszcza w poniedziałek. Rozwijać się mogą jedynie chmury Cumulus, które zabiorą nam tylko niewielką część potencjalnego usłonecznienia.

Poniedziałek jeszcze chłodny, z temperaturą maksymalną dochodzącą do 12 °C - 13 °C. Po nocy z przymrozkiem wtorek już cieplejszy, będzie od 15 °C do 16 °C.

Najistotniejszą informacją jest spodziewany we wtorek w pierwszej ćwiartce doby przymrozek. Temperatura przy gruncie spadnie do -4 °C, a na wysokości 2 metrów do -1 °C - 0 °C. W takiej sytuacji trzeba będzie zadbać o wrażliwe na przymrozki rośliny. Te, które można z łatwością przenieść do domu, najlepiej ochronić w ten sposób, a jeśli nie jest to możliwe - w poniedziałek późnym popołudniem najlepiej je podlać, wtedy łatwiej zniosą przymrozek.

W nocy z niedzieli na poniedziałek znajdziemy się pod wpływem wyżu z centrum nad Niemcami. Z północy napływać będzie zimne powietrze arktyczne. Bezchmurnie i zachmurzenie małe. Bez opadów. Temperatura minimalna od 2 °C do 3 °C. Wiatr słaby, północny-północno-zachodni. Widzialność dobra, od 15 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1016 hPa i będzie wzrastać.

W poniedziałek w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem tego samego wyżu, którego centrum znad Niemiec do wieczora przemieści się nad wschodnią Małopolskę. Z północy nadal napływać będzie zimne i suche powietrze arktyczne. Zachmurzenie małe, przejściowo umiarkowane i bez opadów. Temperatura maksymalna od 12 °C do 13 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, lekko porywisty, w porywach do 10 m/s (36 km/h), północny. Widzialność bardzo dobra, od 30 km do 50 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1020 hPa, początkowo będzie wolno rosnąć, następnie ustabilizuje się. Warunki biometeorologiczne korzystne.


We wtorek od przedpołudnia zacznie napływać ciepłe powietrze polarno-morskie z zachodu. Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

W nocy z poniedziałku na wtorek pozostaniemy pod wpływem tego samego wyżu, którego centrum znad wschodniej Małopolski przemieści się początkowo nad Ukrainę, a do rana nad Rumunię. Będziemy w tym samym, zimnym powietrzu arktycznym napływającym z północy. Bezchmurnie i zachmurzenie małe. Bez opadów. Temperatura minimalna od -1 °C do 0 °C. Przy gruncie przewidywany spadek temperatury do -4 °C. Wiatr słaby, zmienny, przejściowo cisza. Widzialność od umiarkowanej do bardzo dobrej, od 8 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1022 hPa i będzie powoli wzrastać.

We wtorek w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem wyżu znad Europy Południowo-Wschodniej, dopiero późnym popołudniem zacznie nasuwać się od zachodu strefa zachmurzenia związana z ciepłym frontem atmosferycznym. Ten zaś związany będzie z zatoką niżową znad Morza Północnego, będącego częścią głębokiego niżu znad Atlantyku. Z zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe, po południu przechodzące w umiarkowane i duże. Bez opadów. Temperatura maksymalna od 15 °C do 16 °C. Wiatr słaby, rano zmienny, z upływem godzin ustalenie się wiatru południowego. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1022 hPa i będzie wolno spadać. Warunki biometeorologiczne korzystne, stopniowo przechodzące w obojętne.

mk

  • autor: mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?