Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Po ciepłej i wietrznej środzie w czwartek nadejdą opady deszczu

W środę w ciągu dnia ciepło i bez opadów. Powieje porywisty wiatr z południa W środę w ciągu dnia ciepło i bez opadów. Powieje porywisty wiatr z południa Wetterzentrale.de, GFS

Czterodniowy epizod z napływem zimnego powietrza arktycznego przeszedł kilka godzin temu do historii, minionej nocy temperatura minimalna była ujemna zarówno na wysokości 2 metrów jak i przy gruncie. Dziś powietrze napływa już do nas z zachodu i nie jest to masa arktyczna, a o wiele cieplejsza polarno-morska.

REKLAMAChronologia procesów w atmosferze i dynamika zmian w tejże sugerują, że nad północną i środkową Europą odbudowuje się cyrkulacja strefowa. Dla każdego z nas oznacza przejście w okres nieco cieplejszy od tego ostatniego, jednak także z większą przejściowością.

Stosunkowo ciekawa sytuacja w pogodzie będzie miała miejsce w środę, kiedy to od zachodu zacznie nasuwać się zatoka niżowa z frontem chłodnym. W jej wycinku ciepłym wystąpi efekt fenowy, co sugeruje sytuacja termobaryczna w warstwie granicznej - wynikający z niej wiatr południowo-zachodni i sprzyjająca fenowi stratyfikacja napływającego powietrza polarno-morskiego ciepłego. Wiatr fenowy jest zjawiskiem typowym dla półrocza chłodnego, jednak, jak widać, czasami zdarza się także w ciepłej połowie roku.

Jest to na tyle istotna informacja, że w ciepłym wycinku niżu nie wystąpią chmury piętra niskiego (te możliwe jedynie nad samym Beskidem Niskim i to w niewielkiej ilości), będą obecne jednak chmury pięter wyższych. Pojawi się też porywisty wiatr z południa, a temperatura maksymalna osiągnie około 20 °C. Efekt fenowy zaniknie na około 100 km przed strefą frontu chłodnego, noc ze środy na czwartek (zwłaszcza jej druga część) i początek czwartku będą już deszczowe.

W czwartek trochę chłodniej niż w środę, w pierwszej części dnia będzie padać, po południu na wyjrzy słońce.

W nocy z wtorku na środę początkowo będziemy jeszcze w zasięgu wyżu znad Europy Wschodniej, jednak po północy zacznie nasuwać się strefa zachmurzenia związana z zatoką niżową znad Morza Północnego. Z zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane, okresami, zwłaszcza nad ranem i rano duże, bez opadów. Temperatura minimalna od 9 °C do 10 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, przejściowo lekko porywisty, w porywach do 11 m/s (40 km/h), południowy-południowo-wschodni skręcający na południowy. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1018 hPa, początkowo będzie stabilne, po północy zacznie wolno spadać.

W środę w ciągu dnia Krosno i jego rejon będzie w ciepłym wycinku zatoki niżowej znad Morza Bałtyckiego. Z zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże chmurami głównie piętra średniego i wysokiego. Bez opadów. Temperatura maksymalna od 19 °C do 20 °C. Wiatr fenowy, umiarkowany, przejściowo dość silny, porywisty, w porywach do 14 m/s (50 km/h), późnym popołudniem i wieczorem słabnący, południowy, pod wieczór skręcający na południowy-południowo-wschodni. Widzialność bardzo dobra, od 30 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1014 hPa i będzie spadać. Warunki biometeorologiczne z uwagi na środowisko zatoki niżowej i oddziaływanie wiatru fenowego, niekorzystne.


Front chłodny przyniesie w czwartek opady deszczu. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

W nocy ze środy na czwartek pozostaniemy pod wpływem tej samej zatoki niżowej znad Bałtyku. Nad region dotrze związany z nim aktywny, pofalowany, chłodny front atmosferyczny, za którym nad ranem napłynie chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite, opady deszczu, nad ranem przejściowo o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna od 10 °C do 11 °C. Wiatr słaby, południowy-południowo-wschodni i południowy. Widzialność od umiarkowanej do dobrej, od 8 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1012 hPa, początkowo będzie spadać, a nad ranem zacznie powoli wzrastać.

W czwartek w ciągu dnia początkowo będziemy jeszcze w zasięgu falującego frontu chłodnego, jednak w drugiej części dnia sięgnie nas klin wyżu azorskiego. Z zachodu przejściowo napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie początkowo duże i całkowite, jednak późnym popołudniem od zachodu postępujące przejaśnienia i rozpogodzenia. Początkowo opady deszczu, przejściowo o natężeniu umiarkowanym, po południu zanikające. Temperatura maksymalna od 15 °C do 16 °C. Wiatr słaby, zmienny. Widzialność od umiarkowanej do bardzo dobrej, od 8 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1016 hPa, początkowo będzie wzrastać, następnie ustabilizuje się. Warunki biometeorologiczne niekorzystne, przechodzące w obojętne.

mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj