KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Napłynie ciepłe powietrze. Słońca nie zabraknie, ale opady przelotne również będą możliwe

W piątek słońca nie zabraknie. Będzie też ciepło W piątek słońca nie zabraknie. Będzie też ciepło Wetterzentrale.de, GFS

Dobiegł właśnie końca pierwszy cykl pogodowy charakterystyczny dla cyrkulacji strefowej - za zatoką niżową z frontem chłodnym rozbudował się klin wyżu azorskiego. Po brzydkiej pierwszej połowie dnia wreszcie się rozpogodziło, a opady występują już daleko na wschód od naszego powiatu.

REKLAMA


Znajdujemy się w cyrkulacji obojętnej, w której "walczą" ze sobą dwa układy baryczne - rozległy wyż rozciągający się od Azorów, przez Europę Środkowo-Wschodnią po Rosję oraz równie rozległy niż rozciągający się od północnego Atlantyku po Skandynawię.

W ciągu najbliższych dwóch dni słońca nie zabraknie, jednak przy braku wyżowej inwersji w godzinach popołudniowych mogą rozwijać się chmury kłębiaste, przy mniejszym szczęściu także kłębiasto-deszczowe z krótkotrwałym i pojedynczym opadem przelotnym. Będzie jednak ciepło, temperatury oscylować będą wokół, a w piątek nawet przekroczą 20 °C. Większych opadów powinniśmy spodziewać się pod sam koniec tygodnia - szczególnie w niedzielę, kiedy przez Polskę będzie przechodził pofalowany i wskutek tego aktywny front chłodny z opadami pochodzenia konwekcyjnego.

W nocy z czwartku na piątek pozostaniemy pod wpływem słabnącego klina wyżu azorskiego. Z południowego zachodu ponownie napłynie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko przejściowo bezchmurnie. Bez opadów. Temperatura minimalna od 7 °C do 8 °C. Wiatr słaby, wschodni-południowo-wschodni skręcający na południowy. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1018 hPa i będzie w miarę stabilne.

W piątek w ciągu dnia znajdziemy się w obszarze przejściowym pomiędzy rozległym wałem wysokiego ciśnienia rozciągającym się od Azorów, przez Europę Środkowo-Wschodnią po Rosję a zatoką niżową z frontem chłodnym, będącą częścią rozległego niżu atlantycko-skandynawskiego. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie początkowo małe i umiarkowane, dopiero późnym popołudniem niewykluczony przejściowy wzrost zachmurzenia do dużego i wtedy też możliwy słaby, przelotny opad deszczu. Temperatura maksymalna od 21 °C do 22 °C. Wiatr na ogół umiarkowany, w pojedynczych porywach do 11 m/s (40 km/h), południowy i południowo-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 15 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1015 hPa, początkowo będzie wolno spadać, następnie ustabilizuje się. Warunki biometeorologiczne korzystne przechodzące w obojętne.

W nocy z piątku na sobotę ponownie na krótko dostaniemy się pod całkowity wpływ słabego jednak klina wyżu azorskiego. Z zachodu wciąż napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, przejściowo bezchmurnie. Bez opadów. Temperatura minimalna od 7 °C do 8 °C. Wiatr słaby, zmienny, okresami możliwa cisza. Widzialność umiarkowana i dobra, od 4 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1014 hPa i będzie w miarę stabilne.

W sobotę w ciągu dnia znajdziemy się pomiędzy rozległym układem wyżowym a niżem znad północnej i północno-zachodniej Europy. Z zachodu napłynie odrobinę chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 19 °C do 20 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni, wczesnym wieczorem cisza. Widzialność dobra, od 15 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1014 hPa i będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne obojętne i niekorzystne.


W niedzielę po południu dotrze do nas pofalowany front chłodny z opadami deszczu. Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

W nocy z soboty na niedzielę od zachodu nad całą Polskę nasuwać się będzie zatoka niżowa związana z niżem znad Morza Północnego, która do rana przemieści się nad Cieśniny Duńskie. Z południowego zachodu ponownie zacznie napływać ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura minimalna od 9 °C do 10 °C. Wiatr słaby, przeważnie z kierunków południowych. Początkowo możliwa cisza. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 15 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1012 hPa, początkowo będzie w miarę stabilne, następnie zacznie spadać.

W niedzielę w ciągu dnia będziemy pod wpływem aktywnej zatoki niżowej będącej częścią niżu znad Morza Północnego i związanego z nią pofalowanego, chłodnego frontu atmosferycznego. Przed strefą frontu z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane, przechodzące w duże i całkowite. Przelotne opady deszczu, późnym popołudniem i wieczorem okresami o natężeniu umiarkowanym. Niewykluczona lokalna burza. Temperatura maksymalna od 21 °C do 22 °C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 12 m/s (43 km/h), południowy. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1008 hPa i będzie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

mk

  • autor: mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?