KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wraca powietrze zwrotnikowe. Od soboty znów gorąco i więcej słońca

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. sxc.hu

Polska znajduje się w słabo-gradientowym obszarze siodła barycznego, na które składają się dwa układy wyżowe (wyż rosyjski wraz z klinem wyżu azorskiego) i dwa układy niżowe (jeden nad Atlantykiem, drugi nad południowo-wschodnią Europą).

REKLAMA


Przez siodło przebiega quasi-stacjonarny front atmosferyczny, oddzielający powietrze polarno-morskie pochodzenia atlantyckiego od strużki powietrza zwrotnikowego, które wciąż zalega nad zachodnią Ukrainą i wschodnią Polską. Na koniec tygodnia ponownie zawita gorąca masa powietrza i w niej, z największym prawdopodobieństwem w piątek, z najmniejszym w sobotę, będą mogły tworzyć się burze lub opady przelotne.

Prognozy średnioterminowe jednoznacznie wskazują, że od połowy przyszłego tygodnia, a może i nawet wcześniej, odbudowie ulegnie po długiej przerwie strefowa cyrkulacja atmosfery, naturalna dla naszych szerokości geograficznych, i od tej pory będziemy oddychali już spokojnie łagodnym, orzeźwiającym powietrzem transportowanym szerokim, zachodnim strumieniem znad Atlantyku - tym razem na znacznie dłużej niż dwa dni.

W nocy z czwartku na piątek pozostaniemy w słabo-gradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia, w strefie falującego frontu atmosferycznego. Z południowego wschodu zacznie napływać ponownie ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Zachmurzenie duże i całkowite, możliwe lokalne przelotne opady deszczu. Nad ranem miejscami zamglenia i mgły. Temperatura minimalna od 15 °C do 16 °C. Wiatr słaby, zmienny. Widzialność od słabej do dobrej, od 0,3 km do 12 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1013 hPa i będzie w miarę stabilne.

W piątek w ciągu dnia ogólna sytuacja baryczna nie ulegnie istotnej zmianie. Pozostaniemy w strefie tego samego, falującego frontu atmosferycznego, w ciepłym i wilgotnym powietrzu zwrotnikowym. Zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temperatura maksymalna od 23 °C do 24 °C. Wiatr słaby, tylko w czasie burz porywisty, zachodni i północno-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 6 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1013 hPa i będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z piątku na sobotę pozostaniemy w słabo-gradientowym obszarze ciśnienia, w ciepłym i wilgotnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego. Zachmurzenie umiarkowane, następnie niebo niewidoczne. Bez opadów, ale możliwa gęsta mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. Temperatura minimalna od 14 °C do 15 °C. Cisza i wiatr słaby, zmienny. Widzialność od bardzo złej do dobrej, od 0,1 km do 12 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1014 hPa i będzie stabilne.


W sobotę będzie słonecznie i gorąco. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

W sobotę w ciągu dnia ogólna sytuacja baryczna nie ulegnie zmianie względem doby poprzedniej. Z południowego zachodu napływać będzie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 26 °C do 27 °C. Cisza i wiatr słaby, zmienny. Widzialność od umiarkowanej do dobrej, od 3 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1013 hPa i będzie w miarę stabilne. Warunki biometeorologiczne obojętne.

W nocy z soboty na niedzielę znajdziemy się w ciepłym wycinku dość głębokiego niżu znad Atlantyku. Z południowego zachodu wciąż napływać będzie ciepłe powietrze zwrotnikowe. Bezchmurnie i zachmurzenie małe, bez opadów. Temperatura minimalna od 16 °C do 17 °C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. Widzialność dobra, od 10 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1015 hPa i będzie powoli wzrastać.

W niedzielę po południu od zachodu nad region nasunie się zatoka niżowa z linią zbieżności. Pozostaniemy w gorącej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Zachmurzenie małe, stopniowo wzrastające do umiarkowanego lub dużego, na ogół bez opadów, jednak po południu lokalnie możliwy krótkotrwały przelotny deszcz lub burza. Gorąco. Temperatura maksymalna od 28 °C do 29 °C. Wiatr słaby, zmienny. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1013 hPa i będzie się wahać.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?