KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Od wtorku ochłodzenie. Poniedziałek jeszcze gorący, ale wieczór może być niespokojny

We wtorek za frontem chłodnym napłynie powietrze polarno-morskie z zachodu. Temperatury wyraźnie spadną We wtorek za frontem chłodnym napłynie powietrze polarno-morskie z zachodu. Temperatury wyraźnie spadną Fot. sxc.hu

Zwolennicy gorąca niechaj cieszą się z ostatnich chwil napływu powietrza zwrotnikowego, bo za nieco ponad trzydzieści godzin zmiany, i to gruntowne. Na mapach pola ciśnienia widoczny jest rozległy, wysoki i aktywny niż z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Ciśnienie w całym układzie spada, ośrodek pogłębia się, zmianie ulega także rozkład pola ciśnienia w środkowej troposferze. W poniedziałek wieczorem zacznie przechodzić nad nami chłodny front atmosferyczny, za nim błyskawicznie napłynie chłodniejsza masa powietrza, transportowana szerokim strumieniem zachodnim, na froncie oddzielającym powietrze zwrotnikowe od polarnego w dodatku pojawią się burze.

REKLAMA


Zmiany w polu ciśnienia zajdą w ten sposób, że w najbliższym czasie na powrót gorąca, a tym bardziej upału, nie będzie szans. Napływać będą łagodne, polarno-morskie masy powietrza pochodzenia atlantyckiego - to z kolei dobra wiadomość dla tych, którzy wreszcie doczekają się orzeźwiającego tchnienia Atlantyku. Od wtorku zostajemy całkowicie odcięci od możliwości napływu zwrotnikowych mas powietrza, wygląda na to, że na dłużej.


Poniedziałek będzie ostatnim gorącym dniem w najbliższym czasie. Będziemy jeszcze w ciepłym wycinku niżu, w powietrzu zwrotnikowym. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

W nocy z niedzieli na poniedziałek znajdziemy się w ciepłym wycinku głębokiego niżu z centrum nad Morzem Północnym. Z południowego zachodu wciąż napływać będzie ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Bezchmurnie i zachmurzenie małe, tylko wczesnym wieczorem jeszcze zachmurzenie umiarkowane. Bez opadów. Temperatura minimalna od 17 °C do 18 °C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. Widzialność dobra, od 15 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1014 hPa i będzie się wahać.

W poniedziałek w ciągu dnia sytuacja baryczna w regionie nie zmieni się istotnie. Pozostaniemy w ciepłym wycinku głębokiego niżu znad Morza Północnego, w gorącej masie powietrza zwrotnikowego, napływającej z południowego zachodu. Zachmurzenie małe, stopniowo wzrastające do umiarkowanego, a pod wieczór do dużego. Pod wieczór możliwa burza. Temperatura maksymalna od 28 °C do 29 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków południowych, tylko rano jeszcze wschodni-południowo-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1011 hPa i będzie spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek od zachodu nasunie się strefa aktywnego, chłodnego frontu atmosferycznego, związanego z tym samym ośrodkiem niżowym, którego centrum znad Morza Północnego przemieści się nad Wyspy Owcze. Z zachodu zacznie napływać chłodne powietrze polarno-morskie, tylko wczesnym wieczorem będziemy jeszcze w ciepłej masie powietrza zwrotnikowego. Zachmurzenie duże i całkowite. Przelotne opady deszczu i burze. Temperatura minimalna od 15 °C do 16 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko w czasie burz miejscami porywisty, lokalnie w porywach do 19 m/s (68 km/h), zachodni-północno-zachodni. Widzialność od umiarkowanej do bardzo dobrej, od 3 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1013 hPa i będzie wzrastać.

We wtorek znajdziemy się w tylnej części tego samego niżu, którego centrum przemieści się nad Morze Norweskie. Z zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z możliwymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 22 °C do 23 °C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny. Widzialność dobra, od 10 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1014 hPa i będzie stabilne. Warunki biometeorologiczne wciąż niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?