KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Piątkowy poranek chłodny i mglisty. Potem pogoda poprawi się, ale w niedzielę popada

Po chłodnym i mglistym poranku, piątkowy dzień będzie całkiem przyjemny. Po chłodnym i mglistym poranku, piątkowy dzień będzie całkiem przyjemny. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Trwa naturalny okres synoptyczny charakteryzujący się północno-zachodnim kierunkiem napływu mas powietrza, przez co jest nie jest za gorąco i nie zanosi się, aby ten stan rzeczy mógł się nagle zmienić. O ile jeszcze cieplejsze dni się zdarzą, o tyle do końca wakacji nie zdarzy się już ani jeden gorący dzień, a spadki temperatur w okresach z opadami deszczu będą przypominały, że jesień już wcale nie tak daleko.

REKLAMA


Napływające do Polski powietrze przepływa długą drogę od Oceanu Arktycznego, przez Grenlandię, Islandię, północny Atlantyk, Europę Zachodnią, stamtąd docierając do Polski. W półroczu chłodnym mówilibyśmy o powietrzu arktyczno-morskim, aktualnie jeszcze powietrze to szybko transformuje się poprzez ogrzanie związane z przebywaniem w umiarkowanych szerokościach geograficznych i należy kwalifikować je jako polarne morskie. Nie zmienia to faktu, że jest to powietrze dość chłodne - w piątek nad ranem przy mglistej pogodzie i słabym wietrze zanotujemy zaledwie 6 °C - 7 °C, to już pierwsze powiewy jesieni. Na szczęście piątkowy i sobotni dzień z temperaturą maksymalną przekraczającą 20 °C, w niedzielę znowu chłodniej i znów spadnie deszcz.

W nocy z czwartku na piątek znajdziemy się pod wpływem wyżu, który znad wschodniej Małopolski przemieści się nad zachodnią Ukrainę. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie początkowo umiarkowane, jednak z upływem godzin od zachodu szybko postępujące rozpogodzenia do zachmurzenia małego i nieba bezchmurnego. Nad ranem niebo niewidoczne. Bez opadów, ale mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. Temperatura minimalna od 6 °C do 7 °C. Cisza i wiatr słaby, zmienny. Widzialność od bardzo złej do dobrej, od 0,1 km do 12 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1020 hPa i będzie wzrastać.

W piątek w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem wyżu znad Ukrainy. Po południu z zachodu zacznie napływać nieco cieplejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 20 °C do 21 °C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. Widzialność na ogół dobra, od 10 km do 30 km, tylko rano jeszcze umiarkowana, około 3 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1019 hPa i będzie spadać. Warunki biometeorologiczne korzystne.

W nocy z piątku na sobotę ogólna sytuacja baryczna nie zmieni się i pozostaniemy pod wpływem wyżu znad Ukrainy. Pozostaniemy w ciepłej masie powietrza polarno-morskiego, napływającej z zachodu. Zachmurzenie małe i umiarkowane, przejściowo nawet bezchmurnie. Temperatura minimalna od 9 °C do 10 °C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. Widzialność dobra, od 10 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1016 hPa i będzie się nieznacznie wahać.

W sobotę w ciągu dnia wpływ wyżu zacznie słabnąć, a od zachodu zacznie nasuwać się płytka zatoka niskiego ciśnienia z chłodnym frontem atmosferycznym. Pozostaniemy jednak jeszcze w ciepłym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie umiarkowane i duże, ale bez opadów. Temperatura maksymalna od 22 °C do 23 °C. Wiatr słaby, wschodni skręcający na południowy-południowo-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1015 hPa i będzie wolno spadać. Warunki biometeorologiczne obojętne, przechodzące w niekorzystne.


W niedzielę chłodny front atmosferyczny przyniesie pogorszenie pogody. Źródło: Weatheronline.pl, GFS

W nocy z soboty na niedzielę będziemy już pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia z chłodnym frontem atmosferycznym. Pozostaniemy jednak jeszcze w ciepłym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże, niewykluczone słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 12 °C do 13 °C. Wiatr słaby, południowy, skręcający na zachodni. Widzialność dobra, od 12 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1013 hPa i będzie się wahać.

W niedzielę w ciągu dnia będziemy pod wpływem tej samej zatoki niskiego ciśnienia z chłodnym frontem atmosferycznym. Z północnego zachodu znów zacznie napływać chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite, okresami opady deszczu, przejściowo o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 16 °C do 17 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 10 m/s (36 km/h), północno-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 3 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1014 hPa i po południu zacznie wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?