KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


W weekend uważajmy na nocne i poranne gęste mgły! W niedzielę pogoda najlepsza

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. sxc.hu

Na mapach synoptycznych i prognostycznych widać, że atmosfera dąży do odbudowy cyrkulacji strefowej nad znaczną częścią kontynentu. W cyrkulacji zachodniej główne role odgrywają: rozległy niż znad północnej Europy i dobrze rozbudowany układ wysokiego ciśnienia rozciągający się równoleżnikowo na południe od równoleżnika 49°N.

REKLAMA


Z taką sytuacją synoptyczną wiąże się zwykle duża przejściowość i tak też będzie do piątku, dopiero pod sam koniec tygodnia obserwować będziemy przekształcenie wschodniej części klina Wyżu Azorskiego w samodzielny i mobilny wyż w wyniku adwekcji ciepła na wyższych poziomach w troposferze. Wyż ten w kolejnych dniach ma zamiar ekspandować w kierunku wschodnim, nad kraje Europy Środkowej - wszystko wskazuje na to, że przyniesie aurę z wysokim ciśnieniem, lecz mogą pojawić się także mgły, a w sobotę także opady mżawki lub słabego deszczu związane z rozmywającym się frontem okluzji związanym z niżem znad północnej Skandynawii.

W nocy z czwartku na piątek będziemy pod wpływem chłodnego frontu atmosferycznego związanego z zatoką niskiego ciśnienia przemieszczającą się znad Bałtyku nad rejon Zatoki Fińskiej. Z zachodu zacznie napływać chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 8 °C do 9 °C. Wiatr słaby, południowy, skręcający na północno-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 3 km do 10 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1017 hPa i będzie powoli wzrastać.

W piątek w ciągu dnia początkowo pozostaniemy jeszcze na skraju zatoki niżu znad Zatoki Fińskiej, w drugiej połowie dnia natomiast dostaniemy się pod wpływ klina wyżu azorskiego. Z zachodu napływać będzie chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane lub duże, okresami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13 °C do 14 °C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny. Widzialność dobra, od 10 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1019 hPa i będzie powoli wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne, przechodzące w obojętne.


W sobotę będziemy w starym powietrzu polarno-morskim. Początek dnia z gęstą mgłą, potem pojawią się opady mżawki. Źródło: Wetter3.de, GFS

W nocy z piątku na sobotę pozostaniemy w zasięgu klina wyżu znad Europy Zachodniej. Z zachodu napływać będzie stare - silnie przetransformowane i bardzo wilgotne powietrze polarno-morskie. Początkowo zachmurzenie małe i umiarkowane, potem niebo niewidoczne. Bez opadów, ale mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. Temperatura minimalna od 6 °C do 7 °C. Cisza i wiatr słaby, zmienny. Widzialność dobra pogarszająca się do bardzo złej, od 0,1 km do 10 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1022 hPa i będzie wzrastać.

W sobotę w ciągu dnia początkowo będziemy jeszcze w zasięgu klina wyżu, jednak z upływem godzin od zachodu nasunie się strefa rozmywającego się i mało aktywnego frontu okluzji związanego z niżem znad północnych krańców Europy. Pozostaniemy w starej masie powietrza polarno-morskiego. Zachmurzenie duże, okresami słabe opady mżawki lub deszczu. Rano możliwa mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. Temperatura maksymalna od 12 °C do 13 °C. Wiatr słaby, zachodni i północno-zachodni. Widzialność od złej do umiarkowanej, od 0,1 km do 8 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1025 hPa i będzie powoli wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.


Niedziela początkowo znów gęstą mgłą. Potem rozpogodzi się i temperatura wzrośnie. Źródło: Wetter3.de, GFS

W nocy z soboty na niedzielę dostaniemy się pod wpływ wyżu przemieszczającego się znad Czech nad Małopolskę. Pozostaniemy w starym i wilgotnym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie umiarkowane, następnie niebo niewidoczne. Bez opadów, ale mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. Temperatura minimalna od 6 °C do 7 °C. Cisza i wiatr słaby, zmienny. Widzialność od złej do umiarkowanej, od 0,1 km do 4 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1028 hPa, początkowo będzie powoli wzrastać, następnie ustabilizuje się.

W niedzielę w ciągu dnia będziemy pod wpływem wyżu przemieszczającego się znad wschodniej Małopolski nad Ukrainę. Z południowego zachodu po południu zacznie napływać ciepłe powietrze polarno-morskie, do południa będziemy jeszcze w silnie przetransformowanym - starym, choć również polarno-morskim powietrzu. Zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko wcześnie rano jeszcze niebo niewidoczne. Bez opadów, rano stopniowo zanikająca mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. Temperatura maksymalna od 16 °C do 17 °C. Cisza i wiatr słaby, zmienny. Widzialność od złej do dobrej, od 0,1 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1027 hPa i będzie w miarę stabilne. Warunki biometeorologiczne obojętne i korzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?