KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W poniedziałek i wtorek umiarkowanie ciepło. Okresami popada słaby deszcz

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. sxc.hu

W minioną sobotę przez całą dobę obserwowaliśmy wzrost ciśnienia, który zakończył się o północy dnia dzisiejszego, jednak od kilkunastu godzin ciśnienie już spada. Wyż, którego centrum znalazło się minioną nocą nad Europą Wschodnią, przemieszcza się nad Morze Czarne, a pole ciśnienia przekształca się w sposób dążący do odbudowy cyrkulacji zachodniej. Ta oznacza zwykle dużą przejściowość, jeśli nie mówimy o odmianie antycyklonalnej, a więc po słonecznej i przyjemnej niedzieli i dość ciepłej poniedziałkowej nocy, dalsza część początku tygodnia już, niestety, gorszy.

REKLAMA


Mało optymistycznie wyglądają prognozy na dalszą część tygodnia, gdzie większość prognoz numerycznych skłania się ku wersji z chłodną odmianą października - jednak na ten moment zbyt wiele powiedzieć nie można, sytuacja bardziej rozjaśni się nam za około kilkadziesiąt godzin.


W poniedziałek w strefie frontu chłodnego i za nią pojawią się okresowe opady deszczu. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

W nocy z niedzieli na poniedziałek pozostaniemy jeszcze na skraju wału wysokiego ciśnienia, rozciągającego się równoleżnikowo od Atlantyku po Morze Czarne. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, rano wzrastające do dużego. Bez opadów. Temperatura minimalna od 10 °C do 11 °C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 12 m/s (43 km/h), południowy. Widzialność dobra, od 10 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1019 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek w ciągu dnia oddziaływanie rozległego wyżu szybko zaniknie, a region dostanie się pod wpływ niżu przemieszczającego się znad Zatoki Fińskiej nad Rosję i związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Za frontem z zachodu zacznie napływać nieco chłodniejsze, ale nadal polarno-morskie powietrze. W pierwszej połowie dnia będziemy jeszcze w ciepłej masie powietrza. Zachmurzenie duże, okresami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13 °C do 14 °C. Wiatr umiarkowany, początkowo porywisty, w porywach do 13 m/s (47 km/h), następnie stopniowo słabnący, południowy-południowo-zachodni. Widzialność dobra, od 10 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1015 hPa i będzie się lekko wahać. Warunki biometeorologiczne obojętne, przechodzące w niekorzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek znajdziemy się w tylnej części niżu znad zachodniej Rosji, w chłodnym i wilgotnym powietrzu polarno-morskim, napływającym z zachodu. Zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 9 °C do 10 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy-południowo-zachodni, skręcający na zachodni. Widzialność dobra, od 10 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1013 hPa i będzie powoli spadać.

We wtorek w ciągu dnia ogólna sytuacja baryczna nie ulegnie jeszcze istotnym zmianom względem poprzedzającej dzień nocy. Pozostaniemy na skraju tego samego niżu znad Rosji, w chłodnym i wilgotnym, polarno-morskim powietrzu napływającym z zachodu. Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13 °C do 14 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1011 hPa i będzie spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?