KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Początek tygodnia gorący - do 27°C. We wtorek po południu spadnie deszcz

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

W polu ciśnienia i geopotencjału zaszły zmiany. Analiza map dolnych wykazuje, że centrum wyżu znad Zatoki Fińskiej przemieściło się nad północno-zachodnie krańce Rosji, ułożenie izobar coraz bardziej dąży do południkowego, a wiatr zmienia kierunek ze wschodniego na południowo-wschodni i południowy. Prognoza trajektorii wstecznych na jutro zaś daje nam informację, że powietrze w warstwie granicznej napływa z południowego wschodu, jednak już na poziomie 700 mb, zanim dotrze nad Beskid Niski, przepływa nad Europą Południową, Bałkanami, Rumunią i Słowacją.

REKLAMA


Powietrze o takim pochodzeniu jest gorące, dlatego na początku tygodnia popołudniami będzie nawet 27°C. We wtorek jednak od zachodu nasunie się zatoka niskiego ciśnienia z frontem chłodnym, wprowadzającym na ledwie kilkanaście godzin chłodniejsze, także polarno-morskie powietrze. W strefie frontu chłodnego wystąpią opady deszczu. Prognozy średnioterminowe wskazują, że ostatni weekend wakacji będzie upalny i suchy, a to za sprawą adwekcji powietrza zwrotnikowego.

W nocy z niedzieli na poniedziałek będziemy pod wpływem wyżu znad Rosji, w cyrkulacji południowo-wschodniej antycyklonicznej. Z południowego wschodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe, okresami bezchmurnie. Temperatura minimalna od 11°C do 12°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 12 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1018 hPa, będzie bez większych zmian.

W poniedziałek w ciągu dnia pozostaniemy w zasięgu wyżu znad Rosji, w cyrkulacji południowo-wschodniej antycyklonicznej. Wciąż napływać będzie ta sama masa powietrza polarno-morskiego z południowego wschodu. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 26°C do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1017 hPa, będzie się lekko wahać. Warunki biometeorologiczne rano korzystne, przed południem przechodzące w obojętne, a po południu w niekorzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek pozostaniemy jeszcze na skraju wyżu znad Europy Wschodniej, w ciepłej masie powietrza polarno-morskiego, napływającego z południowego wschodu. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura minimalna od 13°C do 14°C. Wiatr słaby, południowy i południowo-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 50 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1016 hPa, będzie się lekko wahać.

We wtorek w ciągu dnia od zachodu nasuwać się będzie zatoka niskiego ciśnienia znad Bałtyku oraz związany z nią chłodny front atmosferyczny. Będziemy w ciepłym powietrzu polarno-morskim, dopiero wieczorem, z zachodu, napływać zacznie chłodniejsze, choć także polarno-morskie powietrze. Zachmurzenie początkowo małe, po południu jednak stopniowo wzrastające do dużego, a wieczorem do całkowitego. Możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 25°C do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w strefie frontu przejściowo porywisty, południowo-wschodni skręcający na północno-zachodni. Widzialność umiarkowana do bardzo dobrej, od 8 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1014 hPa, w pierwszej części dnia będzie spadać, po przejściu frontu zacznie rosnąć. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?