KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Front atmosferyczny faluje nad Karpatami. Pod koniec tygodnia okresami popada

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Sygnalizowana we wtorkowej prognozie zmiana sytuacji synoptycznej właśnie się dokonała, upały są już historią, lecz główny front atmosferyczny nie wyszedł daleko poza teren naszego kraju - pozostał nad Karpatami i faluje, tzn. tworzą się na nim płytkie ośrodki niskiego ciśnienia przemieszczające się z południowego zachodu na północny wschód. Wraz z nimi, dokładnie w ten sam sposób, wędrują strefy opadów.

REKLAMA


Kolejna taka strefa wejdzie w nocy znad Moraw i zachodniej Słowacji nad Pogórze Karpackie, w rejon Krosna docierając nad ranem. Jako że przemieszczający się płytki niż wprowadzi na kilkanaście godzin wilgotne, zwrotnikowe powietrze, w trakcie przechodzenia opadów przelotnych może nawet zagrzmieć. O ile piątek będzie stosunkowo ciepły, o tyle sam koniec tygodnia już niekoniecznie - nad Bałtykiem oddziaływać będzie aktywny niż, a nad północnym Atlantykiem silny wyż; napłynie do nas bardzo chłodne powietrze z północnego zachodu.

W nocy z czwartku na piątek będziemy pod wpływem płytkiego niżu przemieszczającego się znad zachodniej Słowacji nad Podkarpacie. Z południowego zachodu zacznie napływać ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, przelotne opady deszczu. Nad ranem niewykluczona burza. Temperatura minimalna od 14°C do 15°C. Wiatr słaby, wschodni, skręcający na południowy. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1013 hPa i będzie spadać.

W piątek w ciągu dnia początkowo pozostaniemy pod wpływem tego samego niżu, który znad Podkarpacia przemieści się nad Białoruś. Nad region dotrze związany z nim chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane i duże, dopiero późnym popołudniem możliwe większe rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 22°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowy, skręcający na północno-zachodni. Widzialność dobra, od 10 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1013 hPa, będzie rosnąć. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z piątku na sobotę będziemy w słabogradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego, jedynie do północy zaznaczy się słaby wyż przemieszczający się znad Tatr nad Ukrainę. Z zachodu napływać będzie chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie początkowo małe, po północy stopniowo wzrastające, aż do dużego. Bez opadów. Temperatura minimalna od 11°C do 12°C. Wiatr słaby, zmienny, okresami cisza. Widzialność umiarkowana i dobra, od 4 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1016 hPa, początkowo będzie powoli rosnąć, po północy jednak zacznie spadać.

W sobotę w ciągu dnia będziemy w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w chłodnym i wilgotnym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże, okresami możliwy słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 18°C do 19°C. Wiatr słaby, zmienny. Widzialność umiarkowana i dobra, od 6 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1010 hPa, będzie spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z soboty na niedzielę dostaniemy się pod wpływ pogłębiającego się niżu przemieszczającego się znad Szwecji nad Bałtyk Południowy. Nad ranem dotrze związany z nim chłodny front atmosferyczny. Pozostaniemy w chłodnym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże i całkowite, opady deszczu. Temperatura minimalna od 11°C do 12°C. Wiatr słaby, zachodni i północno-zachodni. Widzialność umiarkowana, od 4 km do 10 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1009 hPa, będzie się wahać.

W niedzielę w ciągu dnia będziemy pod wpływem niżu znad Bałtyku, w strefie frontu okluzji. Z północnego zachodu zacznie napływać stare powietrze arktyczne. Zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 45 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1012 hPa, będzie powoli rosnąć. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?