KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Powieje fenem i będzie nawet 24°C. Sprawdź prognozę na poniedziałek i wtorek

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Obecność wyżu nad Europą Wschodnią i jednocześnie rozległego niżu nad zachodnią częścią kontynentu, napływ stabilnych mas powietrza o małym pionowym gradiencie temperatury przy panowaniu cyrkulacji południowej to niemal doskonałe warunki do wystąpienia wiatru fenowego. Już dziś dość silny fen mamy w Sudetach, w nocy i na początku przyszłego tygodnia wiatr ten pojawi się także na całym Pogórzu Karpackim. O ile w naszym regionie jego oddziaływanie nie jest istotne z punktu widzenia zagrożenia porywami wiatru, o tyle efekt fenowy, oprócz adwekcji ciepłej masy powietrza polarno-morskiego, będzie czynnikiem dodatkowo wspomagającym wzrost temperatury.

REKLAMA


Cały tydzień zapowiada się ciepły, powróci termiczne lato, ale w wersji bez upałów. Jak do tej pory we wrześniu w Krośnie spadło jedynie nieco ponad 4 litry wody na metr kwadratowy - to bez wątpienia za mało, aby złagodzić lokalne skutki suszy. W pozostałej części kraju pogoda w ostatnich dniach była bardziej łaskawa, u nas na obfity, a przede wszystkim padający w całym regionie (nie tylko lokalnie, jak w przypadku opadów przelotnych i burz) deszcz, musimy jeszcze poczekać, chociaż opady pojawią się miejscami w nocy z poniedziałku na wtorek.

W nocy z niedzieli na poniedziałek pozostaniemy na skraju wyżu znad Rosji, w ciepłym powietrzu polarno-morskim napływającym z południa. Będzie bezchmurnie i zachmurzenie małe, bez opadów. Temperatura minimalna od 11°C do 12°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. Widzialność dobra, od 10 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1019 hPa i będzie powoli spadać.

W poniedziałek w ciągu dnia od zachodu zacznie nasuwać się zatoka rozległego niżu znad Anglii, która do wieczora dotrze nad zachodnią Polskę. Będziemy w tej samej, napływającej z południa, ciepłej masie powietrza polarno-morskiego. Zachmurzenie małe, późnym popołudniem i wieczorem stopniowo wzrastające aż do dużego. Bez opadów. Temperatura maksymalna od 23°C do 24°C. Wiatr fenowy, umiarkowany, porywisty, południowy i południowo-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1015 hPa, będzie spadać. Warunki biometeorologiczne obojętne przechodzące w niekorzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek pozostaniemy pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia przemieszczającej się znad Pomorza Zachodniego nad Bałtyk oraz związanego z nią pofalowanego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w ciepłym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, możliwy słaby, przelotny deszcz. Temperatura minimalna od 15°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 15 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1012 hPa i będzie się wahać.

We wtorek w ciągu dnia znajdziemy się w obszarze przejściowym pomiędzy wyżem znad Europy Wschodniej a niżem znad Atlantyku. Wciąż napływać będzie ciepłe, polarno-morskie powietrze. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, bez opadów. Temperatura maksymalna od 23°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Widzialność dobra, od 10 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1016 hPa, będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne obojętne i korzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?