KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Napływa ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie. We wtorek uwaga na gęste mgły

Początek tygodnia ze słabym wiatrem i wilgotnym, choć ciepłym powietrzem polarno-morskim. We wtorek uwaga na gęste mgły. Początek tygodnia ze słabym wiatrem i wilgotnym, choć ciepłym powietrzem polarno-morskim. We wtorek uwaga na gęste mgły. Fot. PixaBay

Już siódmy dzień utrzymuje się antycyklonalna (wyżowa) pogoda. Dwa najładniejsze dni tego tygodnia przypadły akurat na weekend, w przeciwieństwie do tygodni poprzednich. Co więcej - dzisiejszy dzień jest bez wątpienia najcieplejszą dobą tegorocznego października, równie ciepło już w tym roku nie będzie. W poniedziałek pozostaniemy w obszarze podwyższonego ciśnienia, jednak gradient baryczny nad Polską będzie niewielki, osłabnie więc nieco ciepły, porywisty wiatr. Pojawi się też więcej chmur. We wtorek zaś uwaga na gęste mgły, w których widzialność spadnie do 100 metrów.

REKLAMA


Swoje oczy powoli kierujemy nad północną Skandynawię i Morze Norweskie, gdzie w tylnej części aktywnego niżu znad Morza Białego, powstałego w piątek na froncie arktycznym na północny zachód od Islandii i kierującym się nad Rosję, napływa zimne, miejscami już mroźne, arktyczne powietrze. W powietrzu tym w nocy zacznie rozbudowywać się kolejny silny wyż, który obejmie Polskę swoją cyrkulacją w drugiej połowie tygodnia. W efekcie pochód chłodnych mas powietrza kontynentalnego z północnego wschodu zakończy się dopiero na Europie Środkowej i Wschodniej, co w dalszej perspektywie wróży nam pierwsze nocne przymrozki, być może już w tym tygodniu; chłodniejsze będą także dni. Tym zajmiemy się bardziej szczegółowo w kolejnych prognozach, póki co przed nami wciąż ciepły poniedziałek i wtorek.

W nocy z niedzieli na poniedziałek pozostaniemy jeszcze pod wpływem rozległego wyżu znad Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w słabnącym strumieniu cyrkulacji południowo-zachodniej antycyklonalnej. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane i duże, bez opadów. Temperatura minimalna od 11°C do 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1017 hPa, będzie się lekko wahać.

W poniedziałek w ciągu dnia znajdować się będziemy w słabogradientowym obszarze lekko podwyższonego ciśnienia, w ciepłej i wilgotnej masie powietrza polarno-morskiego, napływającego z południowego zachodu. Zachmurzenie umiarkowane i duże, bez opadów. Temperatura maksymalna od 19°C do 20°C. Wiatr słaby, zmienny, okresami cisza. Widzialność dobra, od 10 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1017 hPa, będzie się lekko wahać. Warunki biometeorologiczne obojętne i korzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek sytuacja baryczna w południowo-wschodniej Polsce nie zmieni się w sposób istotny. Pozostaniemy także w tej samej, wilgotnej masie powietrza polarno-morskiego ciepłego. Zachmurzenie umiarkowane, nad ranem niebo niewidoczne. W drugiej połowie nocy i rano mgły ograniczające widzialność do 100 metrów. Temperatura minimalna od 9°C do 10°C. Wiatr słaby, zmienny, okresami cisza. Widzialność dobra pogarszająca się do złej, od 0,1 km do 10 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1014 hPa, będzie powoli spadać.

We wtorek w ciągu dnia od południowego zachodu nasunie się płytka zatoka niżowa z frontem okluzji. Będziemy w ciepłym i wilgotnym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami. Początkowo miejscami gęste mgły, ograniczające widzialność do 100 metrów, lokalnie utrzymujące się aż do godzin przedpołudniowych. W drugiej połowie dnia lokalnie słaby, przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 18°C do 19°C. Wiatr słaby, zmienny, rano i przed południem okresami cisza. Widzialność zła poprawiająca się do dobrej, od 0,1 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1014 hPa, będzie się lekko wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne przechodzące w obojętne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?