KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Znad Rosji napłynie chłodne i suche powietrze. Od środy począwszy coraz chłodniej

W środę rano zacznie napływać chłodne i suche powietrze polarno-kontynentalne. Rozpocznie się ochłodzenie. W środę rano zacznie napływać chłodne i suche powietrze polarno-kontynentalne. Rozpocznie się ochłodzenie. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Proces zasadniczej przebudowy pola barycznego nad kontynentem nieprzerwanie trwa, cała północna Skandynawia jest już w zimnym powietrzu arktycznym. Powietrze chłodne jest oczywiście cięższe niż ciepłe, jego osiadanie powoduje więc wzrost ciśnienia przy ziemi, w dodatku w polu geopotencjału widoczny jest rozległy obszar wyżowy, w którym izohipsy tworzą układ przypominający grecką literę Omega; układ ten sięga aż nad Morze Barentsa, blokując cyrkulację strefową i odcinając sporą część Europy od napływu powietrza znad Atlantyku. Właśnie nad Morzem Barentsa lokalizować należy centrum silnego wyżu, który niebawem zacznie rozbudowywać się także w kierunku południowym.

REKLAMA


Wyż ten już w środę obejmie wschodnią Polskę swoim wpływem, podsyłając do nas chłodne i suche powietrze polarno-kontynentalne. Na razie zatem koniec z nocnymi i porannymi mgłami, które dziś w naszym regionie były gęste i utrzymywały się przez cały poranek; tej nocy i jutro rano możliwe jedynie zamglenia, kolejne noce już z dobrą, a nawet bardzo dobrą widzialnością, dni podobnie. Napływ powietrza z północnego wschodu oznacza jednak także ochłodzenie, w środku tygodnia będzie u nas nie więcej jak 12°C w najcieplejszych momentach dnia. Koniec tygodnia bieżącego i początek przyszłego jeszcze chłodniejsze, i to wyraźnie.

W nocy z wtorku na środę dostaniemy się pod wpływ rozległego układu wysokiego ciśnienia z centrami nad Morzem Barentsa i Finlandią. Będziemy w starej - mocno przetransformowanej masie powietrza polarno-morskiego. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, bez opadów. Temperatura minimalna od 10°C do 11°C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 6 km do 17 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1014 hPa, będzie powoli rosnąć.

W środę w ciągu dnia będziemy pod wpływem silnego wyżu znad Morza Barentsa. Z północnego wschodu zacznie napływać chłodne i suche powietrze polarno-kontynentalne. Będzie zachmurzenie umiarkowane i duże, bez opadów. Temperatura maksymalna od 10°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, wschodni i północno-wschodni. Widzialność dobra, od 10 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1018 hPa i będzie powoli rosnąć. Warunki biometeorologiczne obojętne i niekorzystne.

W nocy ze środy na czwartek pozostaniemy pod wpływem tego samego, silnego wyżu znad Morza Barentsa. Z północnego wschodu nadal napływać będzie chłodne i suche powietrze polarno-kontynentalne. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura minimalna od 3°C do 4°C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 45 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1020 hPa, będzie się lekko wahać.

W czwartek w ciągu dnia sytuacja baryczna we wschodniej Polsce nie zmieni się istotnie względem poprzedzającej dzień nocy. Pozostaniemy także w tym samym, chłodnym i suchym powietrzu polarno-kontynentalnym. Zachmurzenie umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 11°C do 12°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1020 hPa, będzie się lekko wahać. Warunki biometeorologiczne obojętne i niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?