KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Niskie ciśnienie, ochłodzenie i okresami opady. Prognoza pogody na weekend

W weekend niskie ciśnienie. Okresami będzie padać. W weekend niskie ciśnienie. Okresami będzie padać. Fot. PixaBay

Trwa drugi tydzień solidnego "wietrzenia" Polski, potężny prąd strumieniowy układa się od Atlantyku, przez Anglię, Europę Zachodnią i Polskę, dalej wychodzi nad Ukrainę i Białoruś. Na tym obszarze lokalizować należy aktualnie front polarny, będący głównym frontem atmosferycznym w umiarkowanych szerokościach geograficznych - to tu wszystko się zaczyna, każde zafalowanie na nim powstające w sprzyjających warunkach może przerodzić się w aktywny i głęboki niż i doświadczyliśmy tego już niejednokrotnie w trakcie ostatnich dwóch tygodni. Dni cyrkulacji zachodniej są już jednak policzone.

REKLAMA


W najbliższy weekend sytuacja synoptyczna zmieni się i to gruntownie, pole ciśnienia i geopotencjału ulegnie zasadniczej przebudowie - nad środkowym Atlantykiem rozbuduje się silny wyż, zaś niemal cała Europa znajdzie się w potężnym układzie niżowym, sięgającym aż po północną Afrykę. Co dla Polski najistotniejsze, zacznie napływać bardzo chłodne powietrze polarno-morskie, zdecydowanie chłodniejsze od tego, w którym Polska jest w tej chwili. Czeka nas przejście w okres termicznego przedzimia. Dla meteoropatów oprócz tego inna ważna wiadomość - cały weekend, a zwłaszcza piątek wieczór i sobota, z niskim, zmieniającym się ciśnieniem oraz zdecydowanie niekorzystnymi warunkami biometeorologicznymi. Blokada cyrkulacji strefowej i zmiana ułożenia prądu strumieniowego da nam jednak wytchnienie - przynajmniej kilkudniowe - od porywistego wiatru.

W nocy z czwartku na piątek będziemy pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia obejmującego Europę Północną i Środkową. Znad Niemiec nad Ukrainę szybko przemieści się płytki, wtórny ośrodek niżowy wraz z frontami atmosferycznymi - najpierw ciepłym, potem chłodnym. Będziemy w powietrzu polarno-morskim, przejściowo ciepłym. Zachmurzenie całkowite, opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna od 7°C do 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w drugiej nocy porywisty, południowy, skręcający na północno-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 4 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1010 hPa, przez większą część nocy będzie spadać, nad ranem będzie wzrastać.

W piątek w ciągu dnia będziemy w zasięgu rozległego układu niskiego ciśnienia, obejmującego całą Europę Północną i Środkową i pogłębiającego się ośrodka wtórnego, przemieszczającego się znad Morza Celtyckiego nad Czechy oraz związanego z nim ciepłego frontu atmosferycznego. Z zachodu napływać będzie chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, wieczorem wzrastające do całkowitego. Opady deszczu, wieczorem o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 8°C do 9°C. Wiatr słaby, zmienny. Widzialność umiarkowana i dobra, od 4 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1005 hPa, będzie spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z piątku na sobotę będziemy pod wpływem pogłębiającego się niżu, który znad Czech przemieści się nad Ukrainę, wraz z układem frontów atmosferycznych. Początkowo znajdziemy się w strefie frontu ciepłego, potem chłodnego. Będziemy w powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie całkowite. Opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna od 3°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami nad ranem porywisty, zmienny. Widzialność umiarkowana, od 4 km do 9 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 988 hPa, przez większą część nocy będzie szybko spadać, dopiero w drugiej połowie nocy zacznie rosnąć.

W sobotę będziemy pod wpływem rozległego niżu obejmującego swoim wpływem całą Europę, w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite, słabe opady deszczu i mżawki. Temperatura maksymalna od 4°C do 5°C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą północno-zachodniego. Widzialność umiarkowana, od 5 km do 9 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 995 hPa, będzie powoli rosnąć. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z soboty na niedzielę pozostaniemy w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia, w chłodnym powietrzu polarno-morskim napływającym z północnego zachodu. Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 500 metrów. Temperatura minimalna od -1°C do 0°C. Wiatr słaby, zmienny, okresami cisza. Widzialność umiarkowana do bardzo słabej, od 0,5 km do 6 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 998 hPa, przez noc powoli wzrośnie.

W niedzielę w ciągu dnia będziemy pod wpływem niżu znad Polski, w bardzo chłodnym powietrzu polarno-morskim, napływającym z północnego zachodu. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, początkowo zanikająca mgła, a w drugiej połowie dnia lokalnie słabe opady deszczu ze śniegiem, a gdzieniegdzie śniegu. Temperatura maksymalna od 3°C do 4°C. Wiatr słaby, zmienny. Widzialność bardzo słaba do dobrej, od 0,5 km do 17 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1001 hPa, będzie powoli rosnąć. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?