KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W poniedziałek do 5°C, wtorek jeszcze cieplejszy. Wiatr w porywach do 60 km/h

Początek tygodnia wciąż dość ciepły. Słaba mżawka możliwa tylko w poniedziałek wieczorem. Początek tygodnia wciąż dość ciepły. Słaba mżawka możliwa tylko w poniedziałek wieczorem. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Dokładnie 9 lat temu przeżywaliśmy ostatni tak ciepły grudzień, ówczesne - niespokojne półrocze chłodne na przełomie 2006 i 2007 roku, mimo upływu lat, wciąż pozostaje w pamięci wielu z nas. Wtedy również, oprócz częstego napływu ciepłych mas powietrza, nie brakowało dni z porywistym wiatrem, czyli naturalnej, wręcz charakterystycznej cechy dla dominującej od początku miesiąca cyrkulacji strefowej (zachodniej). Na szczęście wietrzne epizody z końcówki bieżącego roku nie dorównują siłą tym z końca roku 2006, a zwłaszcza z początku 2007, jednak wielu entuzjastów meteorologii, z pasją doszukujących się ciekawostek czy pewnych analogii, zauważa, że wówczas cała zima była ciepła, a okresy ze śniegiem i mrozem w okresie od grudnia do lutego można było policzyć na palcach jednej ręki.

REKLAMA


Tęskniących za białym szaleństwem i niecierpliwie wyczekujących nadejścia zimy w tej chwili pozostaje pocieszyć jedynie tym, że w praktyce takie kalki czy ekstrapolacja dotychczasowego trendu na kolejne okresy nie sprawdzają się zbyt często i nigdy nie możemy być pewni tego, co natura szykuje dla nas za dwa tygodnie, miesiąc, o dalszych terminach nawet nie wspominając.

Póki co jednak gruntownej zmiany pogody nie oczekujmy, początek świątecznego tygodnia wciąż z wysokimi jak na tę porę roku temperaturami, okresami będzie dawał się we znaki porywisty, chłodny, południowy wiatr, obniżający temperaturę odczuwalną. W środku tygodnia i w jego drugiej połowie nagłego przeskoku na zimę także próżno oczekiwać, zatem Boże Narodzenie 2015 bez wyczekiwanych z wielką nadzieją, szczególnie przez dzieci i młodzież, białych krajobrazów, skrzypiącego śniegu, za to z południowym wiatrem i dodatnimi temperaturami.

Mikołaj będzie więc musiał poważnie rozważyć zmianę swojego tradycyjnego środka transportu, gdyż jego sanie ciągnięte przez renifery okażą się - przynajmniej w naszych szerokościach geograficznych - zupełnie bezużyteczne.

W nocy z niedzieli na poniedziałek będziemy pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się równoleżnikowo na obszarze Europy Południowej. Z zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, bez opadów. Temperatura minimalna od 1°C do 2°C. Wiatr początkowo słaby, potem umiarkowany, porywisty, w porywach do 55 km/h, południowy. Widzialność umiarkowana i dobra, od 7 km do 12 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1028 hPa, będzie powoli spadać.

W poniedziałek w ciągu dnia pozostaniemy w zasięgu rozległego wyżu znad Europy Południowej, w strumieniu cyrkulacji zachodniej. Pozostaniemy w ciepłym powietrzu polarno-morskim. Będzie zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami, bez opadów. Temperatura maksymalna od 4°C do 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, południowy. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 17 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1027 hPa, będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek dostaniemy się na krótko pod wpływ zatoki niżowej znad Rosji, związanej z niżem znad Morza Barentsa, a z zachodu na wschód przemieszczać się będzie mało aktywny chłodny front atmosferyczny, za którym około północy napływać zacznie nieco chłodniejsze, także polarno-morskie powietrze. Zachmurzenie duże i całkowite, dopiero nad ranem lokalnie możliwe przejaśnienia. Wieczorem, przejściowo, możliwa słaba mżawka. Temperatura minimalna od 2°C do 3°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy. Widzialność umiarkowana, od 5 km do 9 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1030 hPa, będzie powoli wzrastać.

We wtorek w ciągu dnia będziemy pod wpływem silnego i rozległego wyżu znad Europy Południowej. Z zachodu znów napływać zacznie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane, wieczorem wzrastające do dużego, bez opadów. Temperatura maksymalna od 5°C do 6°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy i południowo-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 9 km do 18 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1030 hPa, będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne obojętne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?