Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Pył w powietrzu. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega

Pył w powietrzu. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega www.powietrze.podkarpackie.pl

WIOŚ apeluje o ograniczenie przebywania na otwartej przestrzeni dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży, osób starszych i w podeszłym wieku, osób z chorobami układu oddechowego, ograniczenie znacznego wysiłku fizycznego, np. intensywnego treningu sportowego oraz ograniczenie wietrzenia mieszkań. Kierowców prosimy o rozważenie możliwości ograniczenie korzystania z samochodów prywatnych i w większym stopniu korzystanie z komunikacji masowej.

REKLAMAJak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, na podstawie wyników prowadzonego monitoringu jakości powietrza na wszystkich stacjach pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego, także w Krośnie, zanotowano przekroczenia poziomów średniodobowych pyłu PM 10.

Najgorszy stan powietrza w Krośnie będzie dzisiaj popołudniu i w nocy: Krosno: nadchodzi "złe powietrze". Najgorzej będzie dziś wieczorem i w nocy.

- W ostatnich dniach notowaliśmy bardzo niskie temperatury powietrza, co przyczynia się do zwiększenia ilości spalania paliw, głównie węgla i drewna w domowych piecach grzewczych. W wyniku większego spalania zwiększyła się emisja gazów tworzących tzw. niską emisję. Wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych powietrza (pył PM 10 i pył PM 2,5) są problemem na terenie całej Polski, głównie w obszarach o dużym natężeniu ruchu samochodowego oraz dużej ilości domów mieszkalnych ogrzewanych za pomocą pieców opalanych węglem, drewnem. Dodatkowo niekorzystne warunki meteorologiczne, bardzo niskie temperatury powietrza, brak wiatru i warunki inwersyjne znacznie potęgują to zjawisko - podkreśla WIOŚ.
 
Tak zły stan powietrza stanowi zagrożenie dla mieszkańców.

Apelujemy o ograniczenie przebywania na otwartej przestrzeni dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży, osób starszych i w podeszłym wieku, osób z chorobami układu oddechowego, ograniczenie znacznego wysiłku fizycznego np. intensywnego treningu sportowego oraz ograniczenie wietrzenia mieszkań. Kierowców prosimy o rozważenie możliwości ograniczenie korzystania z samochodów prywatnych i w większym stopniu korzystanie z komunikacji masowej

- czytamy w apelu WIOŚ.

Jednocześnie WIOŚ prosi właścicieli, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami na węgiel i drewno, aby zwrócili baczną uwagę na jakość stosowanego paliwa i sposób prowadzonego procesu spalania, aby ograniczyć do minimum powstawanie zanieczyszczeń pyłowych.

Prognozy zanieczyszczenia powietrza można obserwować na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

wioś/pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj