KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Powietrze arktyczne do sobotniego poranka. Potem babie lato, dużo słońca, w niedzielę 20°C

Weekend, po zimnym sobotnim poranku, przyniesie ocieplenie. Będzie dużo słońca, a w niedzielę po południu niemal 20°C. Weekend, po zimnym sobotnim poranku, przyniesie ocieplenie. Będzie dużo słońca, a w niedzielę po południu niemal 20°C. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Systematyczny, wyraźny, lecz nie bardzo raptowny wzrost ciśnienia, który notujemy od środy, jest zapowiedzią rozbudowy wyżu na dłużej. Póki co jego centrum znajduje się nad Wyspami Brytyjskimi i pozostajemy pomiędzy nim a rozległym niżem obejmującym północny wschód kontynentu, w obszarze zimnej - jak na wrzesień - adwekcji z północy. Powietrze arktyczne objęło w połowie tygodnia całą Skandynawię i Morze Norweskie, ale również Europę Środkową - w tym m.in. Polskę - oraz wschodnią część kontynentu. Granicę jego napływu stanowi Morze Czarne. Dopiero gdy wspomniany antycyklon znad Anglii przewędruje na południowy wschód, w rejon Bałkanów, zimne powietrze opuści nasz kraj, a w jego miejsce dotrze wyraźnie cieplejsze, z południa właśnie. Duży chłód potrwa zatem do soboty rano, po południu już przyjemniej niż choćby dziś, zanotujemy niemal 16°C. Noc z soboty na niedzielę, jako że bezchmurna z wiatrem słabym, to również chłodna, ale wschód słońca zapoczątkuje babie lato, z temperaturami popołudniami osiągającymi 20°C i więcej, szczególnie w przyszłym tygodniu. Okres po sobocie zapowiada się więc ciepły, tak że mamy przed sobą jeszcze przyjemne dni. W sumie to przecież wrzesień, a nie druga połowa października.

REKLAMA


W nocy z czwartku na piątek (19/20 września 2019) pozostaniemy na południowo-zachodnim skraju, w tylnej części rozległego niżu znad Europy Północno-Wschodniej. Z północy napływać będzie chłodne powietrze arktyczno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane, przejściowo duże. Wieczorem możliwy przelotny deszcz. Temperatura minimalna od 4°C do 5°C. Wiatr słaby, zachodni i północno-zachodni. Widzialność bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1026 hPa, będzie się lekko wahać.

W piątek w ciągu dnia (20 września 2019) pozostaniemy jeszcze w tylnej części niżu znad Rosji. Z północy nadal napływać będzie chłodne, arktyczno-morskie powietrze. Zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12°C do 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. Widzialność bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1026 hPa, będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z piątku na sobotę (20/21 września 2019) dostaniemy się pod wpływ wyżu, który znad Sudetów będzie przemieszczał się najpierw nad Czechy i Słowację, a do rana dotrze nad Węgry. Będziemy w przetransformowanym, starym powietrzu arktycznym. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 3°C do 4°C. Wiatr słaby, zmienny. Widzialność bardzo dobra pogarszająca się do dobrej, nad ranem przejściowo nawet do umiarkowanej. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1028 hPa, będzie powoli wzrastać.

W sobotę w ciągu dnia (21 września 2019) będziemy pod wpływem wyżu, który znad Węgier przemieści się nad Rumunię. Z południa napływać zacznie cieplejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 15°C do 16°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą południowo-zachodniego. Widzialność dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1027 hPa, będzie spadać. Warunki biometeorologiczne obojętne.

W nocy z soboty na niedzielę (21/22 września 2019) pozostaniemy pod wpływem wyżu znad Rumunii. Z południa napływać będzie polarno-morska masa powietrza. Bezchmurnie. Temperatura minimalna od 4°C do 5°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. Widzialność umiarkowana i dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1025 hPa, będzie bez większych zmian.

W niedzielę w ciągu dnia (22 września 2019) będziemy w zasięgu wyżu znad Bałkanów. Z południa napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe, okresami bezchmurnie. Temperatura maksymalna od 19°C do 20°C. Wiatr słaby, południowy i południowo-zachodni, pod wieczór skręci na wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1024 hPa, będzie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne korzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?