KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

POGODA: początek tygodnia przyniesie bardzo dużą ilość słońca

POGODA: początek tygodnia przyniesie bardzo dużą ilość słońca Fot. sxc.hu

Miniony weekend przyniósł nam dość znaczne ocieplenie względem aury panującej w dniach go poprzedzających; wzrost temperatur zawdzięczamy wiatrowi fenowemu, który oddziaływał w regionie od piątku począwszy. Jednak już w Rzeszowie, co Czytelnikom może wydawać się naprawdę zaskakujące, przez ostatnie 2 dni temperatury maksymalne nie tyle nie przekroczyły zera stopni Celsjusza, co wręcz były wyraźnie poniżej tej wartości, oscylując wokół -5 °C. Różnica temperatur pomiędzy jednym i drugim miastem wynosiła kilkanaście stopni, to naprawdę bardzo dużo.

REKLAMA


Chmury związane z rozmywającym się frontem okluzji będą odsuwać się w drugiej połowie nocy na północ, razem z południowym wiatrem panującym w całej troposferze (pionowy rozkład ciśnienia jest w miarę jednolity). Dostajemy się pod całkowity wpływ wyżu znad wschodniej Europy, a niż atlantycki w poniedziałek nie będzie oddziaływał prawie wcale, natomiast we wtorek ponownie ruszy wiatr fenowy. Jest szansa na to, że drugi dzień tygodnia będzie pierwszym w tym roku z bezchmurnym niebem występującym przez całą dobę (zwłaszcza że napływające powietrze ma być suche, niesprzyjające nawet występowaniu dużej ilości chmur piętra wysokiego). Warto więc wykorzystać bardzo słoneczny, a okresami nawet pogodny początek tygodnia.

Wydaje się, że zima wycofała się na dłużej, bo o ile w okresie od wieczora do nocy w najbliższych dniach mogą występować przymrozki, o tyle temperatury maksymalne będą dodatnie, a o opadach śniegu nie ma co myśleć. W drugiej połowie tygodnia najprawdopodobniej powrócą całodobowe temperatury dodatnie.


W poniedziałek dostaniemy się pod wpływ cyrkulacji południowej antycyklonalnej związanej z wyżem znad Ukrainy. Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

W nocy z niedzieli na poniedziałek będziemy w obszarze przejściowym pomiędzy wyżem znad Europy Wschodniej a niżem znad Włoch. Z południowego wschodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite, nad ranem możliwe przejaśnienia. Bez opadów. Temperatura minimalna od -1 °C do 0 °C. Wiatr słaby, zmienny. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 15 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1023 hPa i będzie powoli rosnąć.

W poniedziałek w ciągu dnia będziemy w cyrkulacji południowej antycyklonalnej, pod wpływem wyżu znad Ukrainy. Z południowego wschodu napływać będzie ciepłe i suche powietrze polarno-morskie. Bezchmurnie i zachmurzenie małe, tylko rano jeszcze przejściowo zachmurzenie umiarkowane. Bez opadów. Temperatura maksymalna od 4 °C do 5 °C. Wiatr słaby, wschodni-południowo-wschodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1024 hPa i będzie w miarę stabilne. Warunki biometeorologiczne korzystne.


Wyż znad Ukrainy przyniesie nam bezchmurną i słoneczną pogodę. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

W nocy z poniedziałku na wtorek znajdziemy się pod wpływem wyżu znad Ukrainy. Z południa napływać będzie ciepłe i suche powietrze polarno-morskie. Bezchmurnie i bez opadów. Temperatura minimalna od -4 °C do -3 °C. Wiatr słaby, wschodni-południowo-wschodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 6 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1024 hPa i będzie w miarę stabilne.

We wtorek ogólna sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie, nadal będziemy na skraju wyżu znad Europy Wschodniej. W dalszym ciągu napływać będzie ciepłe i suche powietrze polarno-morskie. Bezchmurnie i bez opadów. Temperatura maksymalna od 4 °C do 5 °C. Wiatr fenowy, słaby, południowy i południowo-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1023 hPa, początkowo będzie w miarę stabilne, jednak po południu zacznie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne początkowo korzystne, po południu przechodzące w obojętne.

mk

  • autor: mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?