Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

W pogodzie czuć wiosnę. W środę nawet do 10 stopni

W pogodzie czuć wiosnę. W środę nawet do 10 stopni Fot. sxc.hu

Wpływ wyżu a także wiatru fenowego przynosi nam duże wahania temperatur i duże jej różnice na małym obszarze, w ostatnich dniach często nawet na obszarze kilku kilometrów panuje zupełnie inna temperatura, stąd prognoza jej wartości skrajnych stała się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla południowo-wschodniej części kraju. O wiele łatwiejsza natomiast stała się prognoza stopnia zachmurzenia, gdyż w tak suchej masie powietrza chmur być po prostu nie może, stąd też od ponad doby próżno doszukiwać się można jakiejkolwiek chmury na pięknym, wręcz wiosennym, lazurowym niebie.

REKLAMAPoczątek środowej doby również będzie bezchmurny, jednak już, w przeciwieństwie do dnia dzisiejszego, z południa napłyną już pierwsze chmury piętra wysokiego, co związane jest z napływem bardziej wilgotnego powietrza w górnej troposferze. Jednak mimo wszystko usłonecznienie będzie maksymalne możliwe, wynoszące około 8 godzin, gdyż chmury Cirrus, których należy się spodziewać jutro, nie wpływają w dużym stopniu (w przeciwieństwie do chmur piętra średniego i niskiego) na długość bezpośredniego promieniowania słonecznego. W czwartek chmur będzie jeszcze więcej niż jutro, ale istotnych opadów być nie powinno, może zdarzyć się jedynie mżawka lub słaby deszcz i to tylko w przypadku najbardziej pesymistycznej wersji zmian w sytuacji synoptycznej.

W środę ciąg dalszy ciepła, zwłaszcza w ciągu dnia, bo w okresie nocnym słupki rtęci mogą na krótko wskazać wartości oscylujące wokół 0 °C. W ciągu dnia jednak nadal będzie wiał ciepły i suchy wiatr fenowy z południa, co w połączeniu z adwekcją ciepłej masy powietrza polarno-morskiego oraz działalnością słońca sprawi, że temperatura maksymalna powinna wzrosnąć do około 9 °C - 10 °C. Efekt fenowy powinien zaniknąć w czwartek (mimo że kierunek wiatru będzie podobny), wtedy już tak ciepło być nie powinno, no i pojawi się więcej chmur, także piętra średniego i niskiego.


W środę, dzięki wpływowi wyżu, słońce świecić będzie przez pełne 8 godzin. Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

W nocy z wtorku na środę znajdziemy się pod wpływem wyżu znad Ukrainy, w cyrkulacji południowej antycyklonalnej. Z południa napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Bezchmurnie i bez opadów. Temperatura minimalna od 0 °C do 1 °C. Wiatr słaby, południowy i południowo-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 50 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1021 hPa, początkowo będzie w miarę stabilne, ale w drugiej połowie nocy zacznie spadać.

W środę w ciągu dnia ogólna sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie; pozostaniemy w ciepłej, antycyklonalnej odmianie cyrkulacji południowej. Z południa napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko rano jeszcze bezchmurnie. Temperatura maksymalna od 9 °C do 10 °C. Wiatr fenowy, słaby, wzmagający się do umiarkowanego, okresami, zwłaszcza po południu, porywisty, w porywach do 12 m/s (43 km/h), południowy. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 45 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1016 hPa i będzie spadać. Warunki biometeorologiczne obojętne.


W czwartek mało aktywny front okluzji przyniesie wzrost zachmurzenia. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

W nocy ze środy na czwartek wpływ wyżu wschodnioeuropejskiego osłabnie, a z południa zacznie nasuwać się strefa mało aktywnego frontu okluzji związanego z niżem znad Włoch. Z południa napływać będzie stare, przetransformowane powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane i duże, ale bez opadów. Temperatura minimalna od -1 °C do 0 °C. Wiatr fenowy, umiarkowany, zwłaszcza początkowo porywisty, w porywach do 13 m/s (47 km/h), południowy. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 17 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1013 hPa, początkowo będzie wolno spadać, następnie ustabilizuje się.

W czwartek w ciągu dnia będziemy w zasięgu mało aktywnego i rozmywającego się frontu okluzji związanego z niżem znad Szetlandów. Z południowego zachodu napływać będzie przetransformowane - stare powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami, bez opadów, jedynie nad ranem niewykluczona krótkotrwała mżawka lub słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 3 °C do 4 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy-południowo-zachodni. Widzialność dobra, od 10 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1014 hPa i będzie bardzo powoli rosnąć. Warunki biometeorologiczne niekorzystne, przechodzące w obojętne.

mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj