KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Z tych firm najczęściej odchodzą pracownicy

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Wiele firm kończąc proces rekrutacji zakłada, że jeśli nowy pracownik został już pozyskany, większość zadania ma już za sobą i jest to etap kończący swego rodzaju starania o dobrego pracownika. Inne podejście podkreśla przekonanie, że dla każdego pracownika liczy się przede wszystkim wysokość wynagrodzenia, a wszystkie inne elementy dotyczące pracy, schodzą na plan dalszy. Zarówno pierwsze, jak i drugie założenie najczęściej okazuje się błędne. Jak wskazują doświadczenia wielu firm oraz wyniki licznych badań przeprowadzanych wśród pracowników, czynników zatrzymujących pracownika w firmie i budujących jego zadowolenie jest całkiem sporo. Jednym z nich są szkolenia.

REKLAMA


To właśnie z firm, które bagatelizują istotę i potrzebę szkoleń, odchodzą ambitni, szukający rozwoju pracownicy, a zatem załoga z potencjałem.

Zatrudniłeś pracownika i myślisz, że to kończy proces rekrutacji? Otóż nie.
Każdy proces rekrutacji jest zarówno kosztowny, czasochłonny, jak i wysoce ryzykowny. I wbrew powszechnym przekonaniom nie kończy się wraz z chwilą, gdy wakat zostaje obsadzony. Proces rekrutacji ma naturalne przedłużenie w działaniach wdrożenia i przygotowania nowego pracownika do obowiązków zawodowych. Na tym etapie kluczowymi elementami są sprawna komunikacja, dobór stylu zarządzania i szkolenia.

Jeśli chcesz, aby nowy pracownik w pełni wykorzystał posiadane kompetencje, powinieneś mu to po prostu umożliwić, między innymi poprzez system szkoleń wdrażających. Aby podtrzymać zapał entuzjastycznego debiutanta lub zaspokoić ciekawość ambitnego praktyka - w każdym wypadku warto postawić na szkolenia, które pozwolą lepiej zrozumieć specyfikę branży, charakter otoczenia firmy oraz kulturę samego przedsiębiorstwa. To z kolei punkt wyjścia do kolejnych, doskonalących projektów szkoleniowych.

Uważasz, że Twoim pracownikom zależy jedynie na wysokim wynagrodzeniu? Otóż nie.
Dla uzyskiwania jak najlepszych wyników w pracy zawodowej, jak i w każdym innym działaniu, niezbędna jest motywacja. W pracy to przede wszystkim motywacja kontrolowana, która sprawia, że pracownik wykonuje zadania w związku z odczuwaną zewnętrzną lub wewnętrzną presją. Jednak w dłuższej perspektywie i dla naprawdę imponujących rezultatów niezbędna jest motywacja autonomiczna, która sprawia, że pracownik wykonuje pracę dlatego, że jest ciekawa, spójna z jego wewnętrznymi przekonaniami i wartościami oraz pozwala na jego rozwój i doskonalenie się.

Jaki z tego wniosek? Otóż utrzymanie wartościowej, ambitnej i dobrze rokującej kadry jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy dajemy pracownikom warunki i możliwości rozwoju. Stąd też niezbędność szkoleń, warsztatów, konferencji i seminariów w polityce kadrowej każdej firmy, która utrzymuje, że zasoby ludzkie to jej kluczowe zasoby.

Jeśli poszukujesz najlepszych szkoleń dla swoich obecnych i przyszłych najlepszych pracowników, wejdź na http://www.szkolenia-semper.pl/ i skorzystaj z pomocy profesjonalistów w tym zakresie.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?