KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Balony bliżej mieszkańców

Widok kolorowych balonów unoszących się nad Krosnem jest dla mieszkańców tak oczywisty, że trudno sobie już wyobrazić krośnieński pejzaż bez kolorowych czasz, majestatycznie płynących po podkarpackim niebie. W środę 4 kwietnia odbyła się oficjalna konferencja prasowa jednej ze sztandarowych imprez miasta „Balony nad Krosnem”.

REKLAMA


Tradycją Krosna stał się już widok pięknych balonów na tle nieba, podczas długiego majowego weekendu. W tym roku krośnieńska impreza odbywać się będzie na miesiąc przed wielkim futbolowym świętem, jakim będzie EURO 2012. Zobacz PROGRAM XIII Góskich Zawodów Balonowych Krosno 2012 na oficjalnej stronie sportowej gorskie-zawody-balonowe.pl

alt
Foto: archiwum / FOS

Impreza tradycyjnie dzieli się na część artystyczną i sportową, którą stricte stanowią Górskie Zawody Balonowe. Są to już trzynaste zawody i proszę mi wierzyć, że mało jest imprez tego typu w Polsce, które mają swoją edycję trzynaście lat z rzędu, a u nas od roku 2000 nieprzerwanie te zawody udaje się organizować i organizujemy je, mam nadzieje, że coraz lepiej. Zobaczymy czy to samo będziemy mogli powiedzieć w pierwszych dniach maja, kiedy impreza dobiegnie końca.  - mówi Zygmunt Jerzyk, Prezes Fundacji Otwartych Serc, Dyrektor Organizacyjny XIII GZB w Krośnie.

alt
Konferencja prasowa "Balony nad Krosnem"

Jak zaznaczają organizatorzy, na początku była to skromna impreza sportowa, później rozrastała się do wysokiej międzynarodowej rangi zawodów. Warto podkreślić, że odkąd do organizacji imprezy włączyło się miasto w 2003 roku, impreza nabrała dużego rozmachu.
Sądzę, że XIII edycja będzie szczęśliwa, a duże wydarzenia przyciągną do Krosna nie tylko krośnian, ale i turystów. Program, który towarzyszy zawodom balonowym jest bardzo bogaty. Jest to jedna ze sztandarowych imprez miasta, dlatego używamy nazwy strony internetowej balonynadkrosnem.plmówi prezydent miasta Piotr Przytocki.

Balonowa prezentacja nie na Rynku, a przy hali MOSiR
18 marca informowaliśmy o uroczystym powitaniu i prezentacji załóg balonowych, planowanej na piątek 27 kwietnia, na krośnieńskim Rynku. Niestety mamy złą wiadomość. Jak dowiedzieliśmy się od organizatorów, zgodnie z ostatnimi decyzjami, skorzystanie z płyty rynku nie będzie możliwe.

alt
Inauguracja XII Górskich Zawodów Balonowych (2011) na krośnieńskim Rynku
Foto: Sławomir Frankiewicz

Zawody rozpoczynają się uroczystą inauguracją, która w tym roku nie odbędzie się na krośnieńskiej starówce, z przyczyny od nas wszystkich nienależnych, pomimo że wcześniej były takie plany. – mówi Zygmunt Jerzyk.

Inauguracja zostaje przeniesiona pod halę MOSiR przy ul. Bursaki. Prezentacja załóg balonowych poprzedzona będzie koncertem zespołu Euroband. Jedną z atrakcji otwarcia zawodów będzie parada baloniarzy przejeżdżających ulicami miasta, która w efektowny sposób zaznaczy swoje przybycie do Krosna.

Załogi balonowe w drodze
Termin składania akcesu mija 20 kwietnia. W związku z tym jest jeszcze za wcześnie, by mówić o ilości balonów na krośnieńskim niebie. Czy będzie jakaś rekordowa ilość, trudno powiedzieć. Szacujemy, że około 30 załóg powinno wziąć udział w XIII Górskich Zawodach Balonowych. Są to jedne z większych zawodów w Kraju. mówi Zygmunt Jerzyk, dyrektor organizacyjny XIII GZB. Spodziewamy się zawodników krajowych na czele z zawodnikami / członkami kadry balonowej baloniarzy, a także załogi z Litwy i Węgier. Rozesłaliśmy również zaproszenia do wszystkich uczestników Euro z prośbą, by przysłali swoich reprezentantów . Jaki będzie odzew, zobaczymy. Chcemy, aby nasza impreza szczególnie nawiązywała do Euro 2012.dodaje.

alt
Foto: archiwum / FOS

Balony bliżej ludzi
Balony tradycyjnie startować będą dwa razy dziennie. Z uwagi na warunki termiczne mogą one latać tylko rano i wieczorem, stąd planowane godziny startów na 6:00 rano z okolic Krosna i około 18:00 z krośnieńskiego lotniska. Rano namawiać będziemy sędziów, by balony nadlatywały nad Krosno, a wieczorem, by startowały  wspólnie z krośnieńskiego lotniska tak, by cieszyły zgromadzoną widownię. – mówi Jerzyk. Naszą intencją jest, by balony były jak najbliżej ludzi i jak najczęściej wisiały nad miastem. dodaje.

alt
Foto: archiwum / FOS

Konkurencje balonowe ustalane są do warunków atmosferycznych, które mają największy wpływ na ich rozegranie, a przede wszystkim wiatr, który nie zawsze sprzyja baloniarzom.
Finał oraz wyłonienie zwycięzcy XIII Górskich Zawodów balonowych planowany jest na 30 kwietnia, zgodnie z harmonogramem. Jeżeli jednak pogoda nie pozwoli rozegrać wszystkich planowanych wcześniej konkurencji, dzień 1 maja będzie dniem rezerwowym dla baloniarzy.

Lotnicze atrakcje
Górskie Zawody Balonowe kojarzą się również z atrakcjami lotniczymi. Już dziś wiemy, że przylot do Krosna zapowiedziała elitarna jednostka akrobacji lotniczych. Na razie nie możemy zdradzić szczegółów. Robimy wszystko, by nawiązać do lat wcześniejszych. – mówi Zygmunt Jerzyk.

alt
Foto: archiwum / FOS

Wszyscy uczestnicy krośnieńskiej imprezy, a zawłaszcza dzieci, będą mogli poczuć się przez chwile jak piloci balonowi. Organizatorzy zaplanowali możliwość wzniesienia się na kilkaset metrów balonem na uwięzi. To jedna z atrakcji ciesząca się dużym powodzeniem w czasie trwania lotniczego pikniku w Krośnie.

Euro w powietrzu i Junior Euro
Finały Mistrzostw Europy w piłce nożnej odbędą się w Polsce i na Ukrainie między 8 czerwca a 1 lipca 2012 roku. XIII edycja Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w tym roku odbywać się będzie na miesiąc przed wielkim futbolowym świętem, jakim będzie EURO 2012.

alt
Zygmunt Jerzyk - Dyrektor Organizacyjny GZB

Od roku prowadzimy rozmowy z PZPN-em, by XIII Górskie Zawody Balonowe były zarazem imprezą promocyjną EURO. Wiązać się to będzie z dodatkowymi atrakcjami dla wszystkich uczestników. – mówi Jerzyk. Niektóre konkurencje balonowe zarówno obsadą zawodników, jak i swoimi zasadami, odwoływać się będą do EURO 2012, gdzie systemem pucharowym będą wyłaniani zwycięzcy. Chcemy w ten sposób przybliżyć na naszej imprezie wielkie futbolowe święto. dodaje.

Jak zapowiadają organizatorzy, w ramach imprez towarzyszących rozegrany zostanie piłkarski turniej drużyn do lat 11-tu, którego system będzie wzorowany na Mistrzostwach Europy. Być może pojawi się na nim przyszła gwiazda reprezentacji Polski, choćby taka, jak jedliczanin Sławomir Peszko, który niedawno wspomógł naszą Fundację przeznaczając na aukcję buty i koszulkę, w których wystąpił w meczu z Włochami. - zdradza portalowi Zygmunt Jerzyk.

Do Krosna przyjadą goście związani z futbolem, gwiazdy piłki nożnej i mam nadzieje, że dotrzymają słowa. Rzecz jasna nie będą to te gwiazdy, obecnie uprawiające sport czynnie, jako że w tym okresie zawodnicy nie będą mieli czasu na wojaże po Polsce, ale przyjadą byli reprezentanci. Miedzy innymi wstępne zapewnienie otrzymałem od Andrzeja Szarmacha, który poprzez małżeństwo jest związany z naszym regionem. – mówi Jerzyk. Szarmacha w barwach reprezentacji Polski grał od 1973 do 1982 roku. Rozegrał 61 meczów, zdobywając 32 gole.

Goście, Goście, Goście
Na zaproszenie organizatorów, gościnnie do Krosna przyjadą znani wszystkim polakom sportowcy i artyści. Krosno odwiedzi między innymi:

  • Leszek Robert Blanik – polski gimnastyk sportowy, mistrz olimpijski w skoku przez konia, mistrz świata i mistrz Europy. W swojej karierze w roku 2008 odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złoty Krzyż Zasługi w 2000 r.
  • Tomasz Karolak – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Znany z serialu Ojciec Mateusz jako Jerzy Czekański, czy także z filmu Ciacho jako Dawid.
  • Piotr Polk – polski aktor i piosenkarz. W 2008 nagrał płytę Polk in Love, która została wydana w Polsce oraz na Wyspach Brytyjskich. Wziął udział także w programie telewizji Polsat Jak oni śpiewają (II edycja), wówczas zajął II miejsce.
  • Michał Fajbusiewicz - (prawdziwe imię Marian) - polski publicysta, scenarzysta i realizator filmowy. Znany z programu 997.
  • Zbigniew Buczkowski – polski aktor filmowy i estradowy. Znany chociażby z filmu "Dziewczyny do wzięcia" czy serialu "Barwy szczęścia". Najbardziej zapamiętany ze  "Świętej wojny" jako Zbyszek.
  • Iwona Węgrowska – polska piosenkarka, znana z piątej edycji programu telewizyjnego "Bar" emitowanym na antenie telewizji Polsat. Wydała album z zespołem Abra, a także dwa solowe albumy "Iwona Węgrowska" oraz "Dzielna". w 2009 roku odebrała podczas gali Eska Music Awards  nagrodę w kategorii Radiowy debiut roku. Debiutowała również utworem "Pokonaj siebie" nagranym w duecie z Piotrem Kupichą i zespołem Feel.

Więcej szczegółów o muzycznych atrakcja imprezy „Balony nad Krosnem” w kolejnym artykule na KrosnoCity.pl
Zapraszamy do odwiedzin oficjalnej strony sportowej zawodów www.gorskie-zawody-balonowe.pl oraz na stronę imprezy www.balonynadkrosnem.pl

Mateusz Głód
Foto: 
archiwum fos, Sławomir Frankiewicz, Łukasz Jaracz

  • autor: Mateusz Głód

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?