KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Mieszkańcy złożyli wniosek o referendum w sprawie "spalarni". Radni zbiorą się na nadzwyczajnej Sesji

3 września do Prezydenta Miasta Krosna wpłynął wniosek o przeprowadzenie referendum gminnego, które obejmie dwa pytania: o budowę "spalarni" oraz o przyjmowanie śmieci spoza Krosna. Inicjatorzy złożyli w Urzędzie 5557 podpisów. Jutro (czwartek, 10 września) na nadzwyczajnej sesji Rada Miasta podejmie dalsze kroki.

REKLAMA


O protestach mieszkańców i planach ogłoszenia lokalnego referendum informowaliśmy już w KrosnoCity.pl: Mieszkańcy protestują: "NIE - dla budowy spalarni odpadów w Krośnie".

3 września złożono w Urzędzie Miasta Krosna 5557 podpisów o przeprowadzenie referendum.

Mieszkańcy Krosna mają odpowiedzieć na dwa pytania proponowane we wniosku o referendum:
1. Czy jest Pani/Pan przeciw planowanej budowie spalarni odpadów w Krośnie, w której uzyskane ciepło ma być wykorzystane do produkcji energii użytkowej.
2. Czy jest Pani/Pan przeciw przyjmowaniu i przetwarzaniu przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie odpadów pochodzących spoza Krosna.

Na czwartek 10 września o godz. 1500 zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miasta. Konieczne jest powołanie komisji i zweryfikowanie wniosku i podpisów mieszkańców.

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym organ stanowiący samorząd powołuje komisję do sprawdzenia, czy wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum odpowiada przepisom ustawy. Do udziału w pracach komisji w charakterze obserwatora zaprasza się inicjatora referendum lub jego pełnomocnika. Inicjator referendum lub jego pełnomocnik może w razie potrzeby, w tym z własnej inicjatywy, składać komisji dodatkowe wyjaśnienia i przedstawiać dowody. Komisja może również żądać od inicjatora referendum lub jego pełnomocnika złożenia takich wyjaśnień i przedstawienia dowodów.

Wniosek o przeprowadzenie referendum niespełniający warunków, komisja zwraca inicjatorowi referendum, wyznaczając 14 dni na usunięcie uchybień. Jeżeli komisja stwierdzi, że wniosek o przeprowadzenie referendum zawiera uchybienia, których nie można usunąć, przekazuje wniosek organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego wraz ze swoją opinią.

Rada miasta podejmie uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum, jeżeli wniosek mieszkańców spełnia wymogi ustawy oraz nie prowadzi do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem. Samorząd ma 30 dni od dnia przekazania wniosku Prezydentowi Miasta.

pd

 • autor: pd

30 komentarzy

 • hehehe

  Dym tytoniowy składa się z prawie 4 tysięcy związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze.
  Uderzcie się w piersi - palacze :-)

  Zgłoś nadużycie hehehe sobota, 12, wrzesień 2015 22:02 Link do komentarza
 • kto szuka ten znajdzie...
 • pytek

  A co to jest to paliwo alternatywne ? Frakcjami specjalnie wyselekcjonowanymi czyli czym ?

  Zgłoś nadużycie pytek piątek, 11, wrzesień 2015 21:30 Link do komentarza
 • iluzjon

  Czy ktoś z komentujących był w ogóle na zebraniu informacyjnym prowadzonym przez MPGK na dzielnicach???
  To nie ma być SPALARNIA WSZYSTKIEGO a blok energetyczny opalany PALIWEM ALTERNATYWNYM - czyli SPECJALNIE wyselekcjowanymi frakcjami pochodzącymi z odpadów komunalnych.
  Trochę inteligencji i przyswojenia wiadomości.
  Dokształćcie się i potem dyskutujcie!!!
  Problem nabrzmiewa i coś z tymi śmieciami trzeba robić, bo wkrótce nas zaleją...

  Zgłoś nadużycie iluzjon piątek, 11, wrzesień 2015 08:31 Link do komentarza
 • Niezdecydowany

  Z tego co mi wiadomo, to aby uzyskać pozwolenie na budowę podobnej inwestycji należy uzyskać szereg uzgodnień w różnych instytucjach. Zdecydowane nie w formie referendum to wotum nieufności dla każdej z nich. Bynajmniej nie leżą mi obecne porządki formalne w urzędach, ale jednak mając samemu z nimi problemy, zdaję sobie sprawę z tego, co musiał przejść projektant spalarni. Więc tak - odnośnie merytoryki - spalarnia śmieci w obrębie zespołu zabudowy mieszkaniowej spełnia wyjątkowo ostre kryteria. Nie ma mowy o teoretycznej wpadce! Etap realizacji - da się zachachmęcić - będzie śmierdziało. Ale jak łapę na systemie położą magicy z unii, to filterki muszą nawet plamy i zabrudzenia mieć wg schematu, bo nie dadzą żyć i będzie się inwestycja wlokła - powietrze z komina to będzie teoretycznie eterek jak z wysokich gór! Etap użytkowania - filterki da się wyłączyć lub zdjąć - wtedy Obywatele mogą protestować i historia powinna wrócić do status quo z etapu oddania do użytkowania. Absurdalne jest to, że jak już jest gdzieś ciepłownia taka jak przedmiotowa, to jej rozbudowa i modernizacja w ścisłej teorii poprawia sytuację wyjściową. Czytam często prasę i jakoś nie zauważyłem protestów i skarg na ZAZNACZAM - nowoczesne spalarnie śmieci (na zakłady utylizacji odpadów tak, ale na spalarnie jakoś nie - włącznie z tym, że w jednym przypadku gdzieś na Pomorzu spalarnia była lekiem na smród). Przypominam sobie jedno takie referendum i to stosunkowo niedawne... Jakoś mnie nie przekonuje to krośnieńskie referendum, pomimo, że bynajmniej nie jestem zwolennikiem polityki naszych władz. A politykę miasta traktuję jako przykład chaosu wzorowanego na polityce państwa.

  Zgłoś nadużycie Niezdecydowany czwartek, 10, wrzesień 2015 17:56 Link do komentarza
 • all

  Esteban Peres, myślę, że miasto ma sporo tomów dokumentacji technicznej (i obawiam się, że żaden z miejskich urzędników również nic nie rozumie z tego, co tam się znajduje). Mają prawo pojawiać się jednak spore wątpliwości wśród mieszkańców z jednej strony nauczonych doświadczeniem, że miasto często ma gdzieś ich racje a z drugiej problemami, jakie mają z podobnymi spalarniami mieszkańcy innych miast w polsce. Tam też były grube tomy dokumentacji i projekty robili fachowcy. Tylko, że teraz z problemami muszą się borykać ci, którzy tam mieszkają. I choćby po to, aby rozwiać niektóre wątpliwości w tak drażliwym temacie miasto powinno jak najszerzej przedstawić założenia projektu mieszkańcom i starać się merytorycznie ich do niego przekonać. Uważasz, że my, jako mieszkańcy tego miasta nie powinniśmy się wypowiedzieć w tej kwestii? Bo Magistrat wie lepiej, bo jesteśmy za mali aby objąć naszymi małymi rozumkami obszerność i złożoność tematu? Wszystkie inwestycje i projekty są podobno tworzone przez fachowców, łącznie z mostem na lubatówce, który na szczęście udało się szybko poprawić a także wszystkimi spartolonymi projektami, które kończyły się katastrofami. I to jest powodem, dla którego chciałbym móc wysłuchać na spokojnie obie strony. I być może sam stanę się zwolennikiem budowy tej spalarni pod własnym oknem i będę delektował się świeżym powietrzem.
  A jak już bawimy się w porównania Twój punkt widzenia przypomina sytuację, w której rzeczone dziecko protestuje przeciwko karmieniu obrzydliwą, trującą zupą a rodzic ma to w d... i jest wyłącznie zainteresowany tym, aby wepchnąć mu ją na siłę do ust.

  Zgłoś nadużycie all czwartek, 10, wrzesień 2015 14:30 Link do komentarza
 • mokra

  Dzisiaj sesja. Zobaczymy co ustalą nasi radni.

  Zgłoś nadużycie mokra czwartek, 10, wrzesień 2015 12:45 Link do komentarza
 • Esteban Peres

  Do all i innych mu podobnych....Czy tobie wydaje się, że miasto przygotowując inwestycje nie ma grubych tomów akt zawierających szczegółowe wyliczenia i uwarunkowania tych inwestycji. Wykonane przez fachowców. Czy czujesz się kompetentny by po gruntownym zapoznaniu się z nimi podjąć rzeczową polemikę. Idź do Urzędu Miasta i na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej zażądaj wglądu do tych dokumentów. I wtedy sporządź kontr raport. W innym przypadku merytoryczna dyskusja staje się jałowa. Wygląda jak protest dziecka, które krzyczy: ja nie chcę zupy pomidorowej, a czemu synuś czemu nie? A bo taka czerwona.

  Zgłoś nadużycie Esteban Peres czwartek, 10, wrzesień 2015 12:15 Link do komentarza
 • rzodkiewka

  Krosno powinno być nowoczesne i uważam że taki blok energetyczny powinno posiadać.

  Zgłoś nadużycie rzodkiewka czwartek, 10, wrzesień 2015 09:36 Link do komentarza
 • all

  Niezdecydowany, nie, nie jestem zwolennikiem dziwnych izolacji i sztucznych podziałów. Nie jestem także wyznawcą "KROSNA" jako centrum wszechświata. :-) Irytują mnie natomiast teksty, które nie odnoszą sie do meritum sprawy o którą poważnie martwią się po prostu mieszkańcy. Według mnie naprawdę brakuje poważnej, rzetelnej i ogólnodostępnej dyskusji na temat tego, co można z tym nabrzmiewajacym problemem zrobić. Jakie są możliwe rozwiązania, jakie zagrożenia, jak to wygląda w praktyce gdzieś indziej. To jest naturalny ludzki strach przed zafundowaniem sobie poważnych kłopotów na wiele lat. Tym bardziej, kiedy rozmawia się z osobami, które mają wątpliwą "przyjemność" od czasu do czasu poczuć te nowe zapachy płynące z Jedlicza, odkąd tamtejsza spalarnia przetwarza wszystko co do spalenia się nadaje...

  Zgłoś nadużycie all czwartek, 10, wrzesień 2015 09:33 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?