KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ogólnopolska konferencja lotnicza w Krośnie

Od 20 do 22 października w ZSP nr 3 ("Mechanik") w Krośnie odbyła się VI Krajowa Konferencja Technicznych Szkół Lotniczych. Konferencja została zorganizowana ze Stowarzyszeniem Technicznych Szkół Lotniczych w Polsce, które reprezentuje szkoły ponadgimnazjalne w Polsce prowadzące szkolenie w zawodach lotniczych.

REKLAMA


Podobne konferencje są organizowane co roku w jednej ze szkół średnich, która stara się jako gospodarz pokazać swoją infrastrukturę dydaktyczną, możliwości szkoleniowe w dziedzinie lotniczej oraz umożliwić dyskusję przedstawicieli w/w szkół dotyczącą szkolenia młodzieży i dorosłych. W konferencjach uczestniczą także przedstawiciele władz państwowych, władz samorządowych, Ministerstwa Edukacji Narodowej, uczelni wyższych technicznych, instytucji publicznych i niepublicznych zajmujących się szkoleniem lotniczym, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, firm lotniczych i stowarzyszeń lotniczych.

Przy okazji krośnieński "Mechanik" zaprezentował własne laboratoria lotnicze, symulatory lotu, własną flotę powietrzną i możliwości szkoleniowe. Była to też okazja, aby przedstawić politykę lotniczą i edukacyjną prowadzoną przez władze samorządowe Krosna, w zakresie modernizacji lotniska i rozwoju szkolenia lotniczego i mechaników lotniczych w połączeniu z rozwojem strefy inwestycyjnej. Uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić między innymi krośnieński Klaster Lotniczy, Aero-Kros czy Aeroklub Podkarpacki.

Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć i rozwiązań innych szkół i ośrodków. Na dziedzińcu szkoły był prezentowany między innymi znakomity motoszybowiec Fregata. Ryszard Kędzia, v-ceprezes Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego, podkreślał, że motoszybowce pozwalają znacznie obniżyć koszty szkolenia pilotów, a także koszty związane z utrzymaniem uprawnień lotniczych. Podczas konferencji podkreślano, że połączenie szkolenia dla mechaników lotniczych z możliwością wzbicia się w powietrze znacznie podnosi atrakcyjność tych kierunków kształcenia. Zdobywanie licencji pilota turystycznego związane jest jednak z dużymi kosztami i właśnie odpowiedzią na ten problem mają być motoszybowce, które są o wiele tańsze w eksploatacji od samolotów, a pod pewnymi względami są też bezpieczniejsze.

Konferencję otworzyły wystąpienia dyrektora "Mechanika", Bogdana Adamskiego oraz wiceprezydenta Krosna, Bronisława Barana.

W konferencji w Krośnie reprezentowane były szkoły i instytucje z całej Polski: Stowarzyszenie Technicznych Szkół Lotniczych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Wydział Mechatroniki i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, Zespół Szkół Mechanicznych im. Gen. W. Andersa w Rzeszowie, Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku, Zespół Szkół Technicznych i Handlowych im. F. Kępki w Bielsku-Białej, Zespół Szkół Zawodowych w Dęblinie, Technikum nr 4 w Bytomiu, Zespół Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie, Lotnicze Zakłady Naukowe we Wrocławiu, Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie, Zespół Szkół Samochodowych w Gliwicach, Urząd Lotnictwa Cywilnego w Warszawie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku, Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku, PZL "Warszawa - Okęcie" S.A., Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu, Zespół Szkół Rolniczych i Technicznych - Technikum Lotnicze w Powodowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Technikum nr 4 w Sosnowcu, Firma LOTAMS Warszawa, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, Centrum Kształcenia Praktycznego w Warszawie.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?