Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Burza obok Krosna. Mamy pogodową mieszankę

(29.10, godz. 12:16) (29.10, godz. 12:16) Źródło: Blitzortung

Niedziela przynosi nam bardzo dynamiczną aurę. Dzień przywitał nas dość intensywnymi, ciągłymi opadami deszczu, z godzinę na godzinę wzmaga się wiatr. Wczesnym popołudniem, pomiędzy godziną 12:00 a 13:00, w naszej okolicy przeszła również... burza! Uważny mieszkaniec Krosna z pewnością mógł usłyszeć wyładowania atmosferyczne pochodzące z burzy, która przeszła, między innymi, nad Strzyżowem.

REKLAMAPowstała ona na chłodnym froncie atmosferycznym, który oddzielał ciepłe powietrze polarno-morskie od chłodniejszego, również polarno-morskiego. W strefie frontu obecna była niewielka energia konwekcji - atmosfera cechowała się równowagą chwiejną, na co złożył się przede wszystkim duży pionowy gradient temperatury (przy ziemi mieliśmy jeszcze powietrze ciepłe, lecz już w środkowej troposferze napływała masa zimna, o temperaturze spadającej do -30°C). Bardzo istotna w tym wszystkim była również obecność prądu strumieniowego, która dodatkowo wpłynęła na zwiększoną chwiejność atmosfery.

W takich warunkach, w strefie frontowej, powstały dobrze rozbudowane chmury Cumulonimbus, które osiągnęły wysokość pozwalającą na elektryzację.

Przy przechodzeniu głębokich niżów w półroczu chłodnym, prawie zawsze gdzieś w obszarze objętym ich wpływem występują burze, jednak są one z reguły bardzo lokalne. Najbardziej sprzyjające warunki dla takich zjawisk występują właśnie w strefie frontu chłodnego, na granicy ciepłej i chłodnej masy powietrza, lub w tylnej części niżu, już w powietrzu zimnym.


Źródło: lightningmaps (29.10, godz. 12:23)

W przypadku dzisiejszego niżu, burze występowały w obu tych obszarach, w kilku województwach. Taka "gratka" trafiła się również mieszkańcom Strzyżowa, Krosna i okolic. Jest to kolejny przypadek, po burzach z 6 grudnia 2013, potwierdzający, że wyładowania atmosferyczne możemy zobaczyć i usłyszeć o każdej porze roku. Zobacz: Sypało, błyskało i grzmiało. Natura zaskoczyła krośnian

W Krośnie o godzinie 13:00 zanotowano porywy wiatru sięgające 83 km/h.

Zobacz także:
- Przelotne opady śniegu i pierwszy przymrozek. W poniedziałek i wtorek nadal wietrznie
- Silny wiatr oraz opady deszczu i śniegu. Synoptycy ostrzegają!

ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj