KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: podpisano umowy na dostawę autobusów hybrydowych i niskoemisyjnych

Krosno: podpisano umowy na dostawę autobusów hybrydowych i niskoemisyjnych Fot. UM Krosno

1 marca podpisano umowę na dostawę 8 autobusów niskoemisyjnych z Autosanu, a 2 marca podpisana została podobna umowa na dostawę 11 hybrydowych autobusów Volvo z wrocławskiej fabryki.

REKLAMA


Autosany
Krosno podpisało umowę z firmą Autosan na dostawę 8 autobusów SANCITY 10LF.

- Cieszymy się, że AUTOSAN mógł zaoferować takie autobusy, które spełniają wszystkie nasze oczekiwania. Spełniają też najwyższe normy w zakresie czystości spalin i dzięki tym autobusom w Krośnie będzie czystsze powietrze - powiedział Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna Tomasz Soliński - Jesteśmy zadowoleni, że to właśnie AUTOSAN, firma ważna dla całego Podkarpacia będzie mogła dostarczyć dla nas nowe autobusy - dodał.

Autosany dostarczone do Krosna wyposażone będą w ekologiczne silniki CUMMINS EURO 6 oraz automatyczne skrzynie biegów VOITH, urządzenia klimatyzacyjne, systemy monitoringu, zliczania potoków pasażerskich, automaty biletowe. Autobusy przystosowane będą do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. System informacji pasażerskiej będzie kompatybilny z Systemem Krośnieńskiej Karty Miejskiej, a malowanie pojazdów zgodne z opracowywana właśnie nową identyfikacją wizualną.

Volvo
Autobusy miejskie Volvo 7900 Hybrid są zasilane energią elektryczną podczas ruszania i postoju. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na zasilanie niedużym silnikiem diesla. Baterie zasilające napęd elektryczny ładują się podczas hamowania i z nadwyżki mocy silnika, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania. Pojazdy tego typu zużywają od 30 do 40 proc. mniej paliwa i emitują od 40 do 50 proc. mniej spalin w porównaniu z analogicznymi autobusami z napędem diesla.

Autobusy hybrydowe Volvo zostaną dostarczone do Krosna w IV kwartale 2018 roku z wrocławskiej fabryki, gdzie produkowane są seryjnie ośmiu lat. Są to autobusy, które do tej pory z powodzeniem sprawdzają się we Wrocławiu, Sosnowcu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach i Warszawie.

- Czystość powietrza, a także obniżenie poziomu hałasu to kwestie, które coraz częściej są brane pod uwagę przy projektowaniu systemów komunikacji miejskiej. Dlatego cieszymy się, że będziemy mogli dostarczyć autobusy hybrydowe do Krosna, a mieszkańcy już za kilka miesięcy zaczną jeździć nowoczesnymi i ekologicznymi autobusami - powiedziała Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

- Napęd hybrydowy bardzo dobrze sprawdza się w ruchu miejskim - dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas zatrzymania i przy niedużych prędkościach, emituje mniej zanieczyszczeń, zużywa mniej paliwa, jest cichy, a co za tym idzie - dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla. Jego eksploatacja jest też tańsza - przekonuje Małgorzata Durda.

Krośnieńskie autobusy zostaną wyposażone w klimatyzację - oddzielna dla kabiny kierowcy i przedziału pasażerskiego, dostęp do Internetu, system liczenia pasażerów, system informacji pasażerskiej z nagłośnieniem oraz porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Transport miejski w MOF
Zakup miejskich autobusów jest częścią dużego projektu pn. "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 i realizowanego przez Miasto Krosno w partnerstwie z Gminami Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.

Zobacz także:
- Volvo dostarczy 11 autobusów hybrydowych do Krosna
- Volvo i nowe Autosany trafią na krośnieńskie drogi
- Krosno i okolice: 27 milionów dotacji na autobusy
- Nowe autobusy dla Krosna. Umowa podpisana
- Hybrydowe autobusy w MKS? Jeżeli tak, to nie będą obsługiwały Jedlicza

umk, red.

 • autor: umk, red.

3 komentarzy

 • Ala

  W Krośnie będzie czyste powietrze - skąd ten tomaszek tam się wziął.
  Proponuje pomieszkać przy śmietnisku to zrozumie co za bzdury plecie.
  Jemu chyba za to nie płacą tylko prowadzi występy gościnnie.

  Zgłoś nadużycie Ala środa, 07, marzec 2018 13:06 Link do komentarza
 • wolf

  Ciekawy jestem jak te cudeńka zmieszczą się na mini rondach Krosna.
  Volvo 7900 Hybrid - Długość 10,6/(12,0 m) (2-osiowy), ale będzie cyrk.

  Zgłoś nadużycie wolf środa, 07, marzec 2018 09:07 Link do komentarza
 • numberone

  Władze Krosna jak zwykle chcą pokazać nie wiadomo co i zamiast kupić autobusy na gaz -prawdziwie ekologiczne.To kupują za nasze podniesione opłaty i podatki wynalazki typu hybryda co po gwarancji zapewne bedzie tylko chodziło na paliwie a o samych autosanach diesel już szkoda gadac...Ale artykuł codziennie na portalach o smogu w Krośnie.

  Zgłoś nadużycie numberone wtorek, 06, marzec 2018 08:27 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?