KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nie ma zgody na poszerzenie Krosna. Sąsiednie gminy nie ustąpią

Nie ma zgody na poszerzenie Krosna. Sąsiednie gminy nie ustąpią Fot. MapsGoogle

Wójtowie Miejsca Piastowego i Krościenka Wyżnego nie są zadowoleni z planów ekspansji terytorialnej Krosna. Zapowiadają, że zrobią wszystko, żeby zablokować okrojenie ich gmin. Z punktu widzenia Krościenka plany prezydenta Krosna są jak rozbiory.

REKLAMA


O planach ekspansji terytorialnej Krosna informowaliśmy w ubiegłym tygodniu: Ekspansja Krosna: prezydent i radni chcą nowych terenów

Plan w skrócie wygląda tak: wykupić prawo do "lotniska Iwonicz" zlokalizowanego w pobliskich Targowiskach, przeprowadzić administracyjne przyłączenie terenu do Krosna, uchwalić nowy plan zagospodarowania, zmienić przeznaczenie terenu. Następnie zainwestować, tak by część (obecny pas startowy) została przeznaczona na budowę łącznika komunikującego Krosno z drogą krajową 19, (a w przyszłości ma to być połączenie z S19), a reszta lotniska stała się terenami mieszkaniowymi lub przemysłowymi.

Najtrudniejszym etapem tego planu jest przyłączenie terenu do Krosna. Już wiemy, że włodarze sąsiednich gmin są całkowicie przeciw.

Pomysły terytorialnego poszerzenia Krosna do tej pory odbierane były negatywnie, jako niepotrzebne psucie relacji z sąsiadami. W poprzednich latach sprzeciwiał się im sam prezydent Krosna - Piotr Przytocki. Tym razem to prezydent wyszedł z taką inicjatywą. Nie jest niespodzianką, że popsuło to relacje z sąsiednimi gminami.

- Sam wysunąłem pomysł wspólnego zagospodarowania lotniska przez trzy gminy - mówi wójt Miejsca Piastowego, Marek Klara. Plan wójta wyglądał jednak zupełnie inaczej, niż to co realizuje Krosno. Przewidywał integralność terytorialną gmin i współpracę.

- Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne miałyby swoją część, a Krosno uzyskałoby połączenie drogowe - dodaje Marek Klara, który nie kryje zaskoczenia decyzją Krosna.

- To rozwiązanie nie było z nami konsultowane. Nie zostaliśmy też zaproszeni na sesję. Wiem, że nie ma takiego obowiązku, ale chodzi o pewien element kurtuazji, tym bardziej, że współpracujemy z Krosnem w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Projekt nie był zapowiedziany w programie sesji, wprowadzono go pod obrady w tajemnicy przed sąsiednimi gminami - wylicza wójt Marek Klara.

- Sposób i forma w jakiej Krosno dąży do zmian granic są nie do przyjęcia - podsumowuje wójt Miejsca Piastowego.

W Krościenku Wyżnym sytuacja jest odbierana jeszcze gorzej.

- Dla nas jest to jak pomysł rozbiorów - mówi wójt niewielkiego Krościenka Wyżnego, Jan Omachel. - Większość lotniska leży w naszej gminie, a oddanie tego terenu będzie oznaczało dla gminy utratę ponad 8% terytorium, na to nie ma mojej zgody, mieszkańcy w referendum też na pewno będą przeciw - podkreśla wójt. Jan Omachel także zwraca uwagę na to, że Krosno w sprawie "lotniska Iwonicz" w Targowiskach podejmuje decyzje nietransparentnie i nie konsultuje ich z sąsiednimi gminami.

- Współpracujemy w ramach MOF, ale czy możemy ufać partnerowi, który tak postępuje? - podkreśla Jan Omachel. Plan terytorialnej ekspansji Krosna wójt porównuje wręcz do wypowiedzenia wojny. Dodaje, że jego niewielka gmina nie jest w tej sytuacji bezbronna. - Rada gminy może np. zdecydować o podniesieniu stawek podatku od terenu lotniska. Obecnie są niskie, a bank do tej pory płacił nam około 200 tysięcy złotych. Po przyjęciu maksymalnych stawek Krosno może płacić naszej gminie nawet 500 tysięcy podatku - zapowiada wójt Krościenka. 

- Dziwi też uzasadnienie podane przy krośnieńskiej uchwałę, podaje się, że będzie bezpośrednie połączenie z S19, ale to jest nieprawda. Przez teren lotniska Krosno może uzyskać połączenie do DK 19 - dodaje wójt.

Jan Omachel przypomina przy tym, że w obecnym stanie prawnym teren lotniska Iwonicz jest lotniskiem zapasowym dla Krosna, uwzględnianym też przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

pd

 • autor: pd

17 komentarzy

 • jedlicze do krosna

  JEDLICZE ,kawałek Gminy Jedlicze przylaczcie do Krosna to może by wreszcie w zimie droga była odśnieżona!,bo bieda straszna i slizgawica rok w rok,wstyd.

  Zgłoś nadużycie jedlicze do krosna piątek, 08, wrzesień 2017 18:44 Link do komentarza
 • moderator

  Moderator usunął treśc Brakuje pochwał wobec współpracy Krosnocity z Dyzmą

  Zgłoś nadużycie moderator czwartek, 07, wrzesień 2017 15:12 Link do komentarza
 • POdatNIK

  Bo to taki super interes. Najlepiej "inwestować" cudze pieniądze i za straty nie odpowiadać. Patrz CDS.

  Zgłoś nadużycie POdatNIK czwartek, 07, wrzesień 2017 14:39 Link do komentarza
 • Pytanie nr1

  Taki superpomysł, a nikt prywatnie nie wziął?

  Zgłoś nadużycie Pytanie nr1 czwartek, 07, wrzesień 2017 11:29 Link do komentarza
 • Gajowy

  Jeżeli bank przejął tę nieruchomość za wierzytelność a podatki przewyższają pożytki to niech wystawi ten grunt na licytację. Ryzyko jest takie że rynek może zweryfikować wycenę. 80 tys. za hektar łąki na której nic nie można zbudować to nie jest mało. A tak na marginesie to słaba dostępność komunikacyjna Krosna nie wynika z braku łącznika do S19 ale samego braku S19.

  Zgłoś nadużycie Gajowy czwartek, 07, wrzesień 2017 08:14 Link do komentarza
 • Sprawdzam

  (nie)kumaty - ile?
  Czyli reasumując - zakup gruntów - 12 mln złotych.
  Podatki roczne - od 200 do 500 tys.
  Za ile lat ta ziemia może stać się częścią Krosna i ile w sumie nas, podatników to wszystko wyniesie, a jakie zyski są prognozowane?
  Dla przypomnienia: zadłużenie Miasta na koniec 2016 r. wyniosło 143.039 tys. zł. W 2015 roku liczba mieszkańców wynosiła 46775 (w 2014 46934 - informacje ze strony rzeszow.stat.gov.pl).
  Wychodzi na to, że już dziś na każdego mieszkańca Krosna (biorąc wynik z 2015 roku) przypada po 3058 zł długu :) brawo my! ;)

  Zgłoś nadużycie Sprawdzam środa, 06, wrzesień 2017 22:13 Link do komentarza
 • Polkos21

  I bardzo dobrze. To lotnisko jest szansą na ściągnięcie inwestorów i lepsze połączenie komunikacyjne. Wójtowie niech sobie protestują, skoro nie wiedzą, że sami ze swoimi gminami zyskaliby na tej zmianie granic. Połączenie z S-19 wyeliminuje zacofanie komunikacyjne.

  Zgłoś nadużycie Polkos21 środa, 06, wrzesień 2017 21:46 Link do komentarza
 • jedliczanin

  Krosno nie radzi sobie z tym co ma wiec po co im tereny innych gmin ? Niech biorą kawałek gminy Jedlicze bo sobie władza nie radzi.

  Zgłoś nadużycie jedliczanin środa, 06, wrzesień 2017 20:59 Link do komentarza
 • SASI

  Najwyższa pora zlikwidować gminę Krościenko Wyżne. Jedna z najmniejszych gmin w Polsce - nawet chodnika porządnego nie ma, same dziury i fale jak na morzu, odśnieżanie zimą - porażka!!! Odbieranie śmieci od mieszkańców - tragedia!!! O 22.30 gaszą latarnie - ciemno!!! Teraz przebudowują Grunwaldzką - na błocie będzie asfalt położony, żadnej podbudowy, byle do wyborów wytrzymał!!! I tak można wymieniać dalej. A Grunwaldzka, Kasztanowa - to sypialnia Krosna, więc przyłączyć do Krosna. Resztę zwrócić do Korczyny.

  Zgłoś nadużycie SASI środa, 06, wrzesień 2017 20:35 Link do komentarza
 • ktosktowie

  I bardzo dobrze ze sie nie zgodzili a lacznik s19 jest tylko przykrywka. Poczytajcie sobie ludzie co to jest Plan zrownowazonego rozwoju. Powstal on w 1992 r w ONZ a wiadomo ze jest to lucyferanska instytucja ktora pod przykrywka rozwoju wsi i gmin czyli szczebla lokalnego ma za zadanie realizowac plan NWO. (Agenda 21) i Krosno ta decyzja chcialo go wykonac. W skrocie chodzi o to by miatsta przejmowaly wsie, gminy a pozniej wiadomo sankcje restrykcje. Wies jest przyszloscia ludzi. Tam bedzie wolnosc. W miastach bedzie brak wolnosci i stopniowe pozbawienie ludzi praw. Nie jeszcze teraz ale za kilkanascie lat. Wies ma byc wsia, czy sie to komus podoba czy nie.

  Zgłoś nadużycie ktosktowie środa, 06, wrzesień 2017 18:25 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?