KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Czy CDS jest produktem turystycznym, który coś daje miastu?"

"Czy CDS jest produktem turystycznym, który coś daje miastu?" Fot. KrosnoCity.pl

Czy Centrum Dziedzictwa Szkła przynosi korzyści miastu? Prezydent Piotr Przytocki radzi, aby nie czytać KrosnoCity.pl przy próbie odpowiedzenia na to pytanie! Przypominamy jakie informacje o CDS pojawiły się na naszym portalu.

REKLAMA


Temat Centrum Dziedzictwa Szkła pojawił się podczas dyskusji na grudniowej sesji Rady Miasta Krosna. Prezydent Piotr Przytocki odpowiadając na pytania radnych mówił:

- Pewne rzeczy można szacować, np. czy działania związane z promocją przyniosą efekt, czy nie przyniosą, czy nakłady są wysokie, czy małe - zastanawiał się Piotr Przytocki, następnie dodał: - Czy CDS jest produktem turystycznym, który coś daje miastu, czy nic nie daje miastu? Sobie sami odpowiedzcie nie czytając portalu KrosnoCity.

Zdaniem prezydenta przy ocenie CDS nie należy korzystać z informacji podawanych przez KrosnoCity.pl. Przypominamy jakie to były informacje. Obok głośnych wiadomości o nagrodach dla CDS i wydarzeniach kulturalnych w Centrum, przez długi czas informowaliśmy też o tym, co inni woleli pomijać milczeniem.

Na samym początku przekazaliśmy informacje podane przez prezydenta, że Krosno zainwestowało w ten projekt 3 mln złotych (reszta pochodzi z kredytu i dotacji unijnej) i nie przewiduje się dalszych dotacji z miasta, spółka sama ma się utrzymać i spłacić kredyt (zobacz: Centrum szkła dla turystów).

Szybko okazało się, że te 3 mln złotych to nie wszystko, w pilnym trybie zdecydowano o doraźnym wsparciu CDS blisko 5 milionami złotych. KrosnoCity.pl informowało o tym jako pierwsze. Tą doraźną pomoc spółka miała oddać w całości i tak też się stało. Zobacz: 5 "baniek" z CDS wróci na konto gminy

Jedynie KrosnoCity.pl poinformowało przy tym, że na tej samej sesji, na której spółka zwróciła blisko 5 mln, gmina przekazała do spółki uchwałą Rady 1 milion złotych. To wsparcie było już bezzwrotne.

Okazało się też, że ten pierwszy milion nie był ostatnim. KrosnoCity.pl zawsze informowało o kolejnych przypadkach dokapitalizowania spółki, a także o spłacie przez gminę kredytu spółki (zobacz: Radni przekazali ponad 9 milionów dla CDS). Tego samego kredytu, który zgodnie z zapowiedziami spółka CDS miała spłacić sama.

W sumie do 2016 roku kwoty dofinansowania CDS osiągnęły już około 15 milionów złotych, co potwierdził Skarbnik Miasta w obecności prezydenta: Prawie 15 milionów dla CDS od początku działalności

Od tamtego czasu coraz więcej i coraz częściej mówi się o konieczności obniżenia strat i kosztów. Jednak radnym nie przedstawiono żadnych konkretów: Co dalej z CDS?

Staraliśmy się uzyskać więcej informacji w trybie informacji publicznej, niestety Spółka uważa, że informacja dotycząca milionowych wydatków gminy są informacjami "niejawnymi" i "wewnętrznymi": Jakie plany na przyszłość ma CDS? Spółka "nie puszcza pary"

Brakowi informacji o dalszych planach towarzyszy przekazywanie spółce kolejnych milionów w 2016 i 2017 roku. W sumie łączne kwoty dopłat do CDS osiągają już blisko 18 mln złotych. Koszty poniesione przez gminę w związku z uruchomieniem tej atrakcji turystycznej są zatem już siedmiokrotnie wyższe niż początkowo zapowiadał prezydent.

KrosnoCity.pl poinformowało też o wynikach kontroli NIK w CDS. Wynika z niej między innymi, że spółka nie jest zdolna do zachowania płynności finansowej, a niektóre założenia studium wykonalności były nierzetelnie przygotowane (Krosno: Jakie są skutki kontrolni NIK w miejskich spółkach?).

Prezydent Piotr Przytocki zaleca jednak radnym, by przy ocenie CDS nie brać pod uwagę informacji takich jak te w zamieszczonych wyżej linkach.

pd

 • autor: pd

36 komentarzy

 • Były.

  Z tym całym CDS to wielki kłopot za dużo rządzących a kasę mają !!!!%%%%% a co chodzi o pracowników to raczej jest kiepsko bo co jakiś czas szukają tam nowych pracowników ale nie że potrzebują bo jest więcej pracy tylko sami odchodzą. Dziwię się tylko tym co tam są już kilka lat a do odważnych świat należy tylko trzeba mieć tą ( odwagę)!!!pozd.Były....

  Zgłoś nadużycie Były. poniedziałek, 08, styczeń 2018 08:43 Link do komentarza
 • Sprawdzam

  @pomysły
  Większość wie kto zajmuje się mediami i promocją w CDSie i jakie ma studia ;)

  A co dzieje się przez cały rok w CDSie i jakie spółka ma plany na przyszłość? Najlepiej przeczytać w raporcie:
  http://www.krosno.pl/gfx/krosnoum/userfiles/files/sesja/2017/sierpien/3.informacja_z_biezacej_dzialalnosci_cds.pdf

  Zgłoś nadużycie Sprawdzam niedziela, 07, styczeń 2018 20:00 Link do komentarza
 • pomysły

  Dyskusja powinna mieć inny temat, nie: "Czy CDS powinien istnieć" - bo powinien, tylko: "Jak CDS powinien być zarządzany".
  Do "sprawdzam". Dziękuję za odpowiedź. Co do pomysłów na CDS -nie wiem, czy moje propozycje są odgrzewane, być może takie działania już były, ale do mnie one nie dotarły, do wielu innych pewno też nie. A więc może te działania były nietrafione, może miały za mały zasięg, może były zbyt rzadkie - nie wiem. Ktoś z pracowników to chyba analizuje. A reklama musi być stała, jeśli nawet coś się działo 5 lat temu, to trzeba to powtarzać. To nie są czasy, gdy klient szuka oferty, to CDS musi wyjść do klienta. Z konkretną propozycją - po co ktoś, kto raz zapłacił za bilet, miałby to zrobić ponownie.
  Dziś nie jest aż tak trudno opracować system promocji, są studia z zarządzania kulturą, z turystyki, wystarczy zresztą podglądnąć w internecie, jak działają najciekawsze obiekty w świecie i wzorować się na nich. Zgadzam się też, że można się wzorować na RCKP :)

  Zgłoś nadużycie pomysły niedziela, 07, styczeń 2018 17:26 Link do komentarza
 • x

  Wszyscy maja po trosze rację , a pamiętacie ile było krzyku niektórych radnych jak postanowiono otworzyć RCKP?
  Byliśmy 4.01.2018r na wspaniałym koncercie noworocznym bilety 50zł, ze zniżką i kartą mieszkańca 30zł też nie tak dużo, ale i nie mało, sala wypełniona z dostawkami wspaniale było, brawo dla Pani Dyrektor i jej sztabu, bywaliśmy kiedyś w CDS- ie, gdzie szkoła Państwa Mucbergerów dawała swoje koncerty letnie.... nie można porównywać i muzyki i miejsca, ze względu nawet na pojemność widzów.... nie można porównywać, ale też i potępiać w czambuł .... wszystko to miastu jest potrzebne, może faktycznie dyrektorów za dużo, ale czy piszący obrażający prezydenta, jego zastępców zrobili coś, napisali do UM, czy tylko anonimowo pyskują tu na forum, czy jakiś nasz przedstawiciel radny poruszał te sprawę na sesji/ przecież po to ich wybieramy, przecież oni przed wyborami tyle obiecują, a potem jak stado gęsi potakują i głosują, byle dalej przy korytku być i trwać, bo to i estyma i dodatkowa kasa ........
  Był kiedyś taki wierszyk w Elementarzu Falskiego o zawodach i o piekarzach, szewcach i były takie słowa "piekarz musi mieć buty i dla dobra wspólnego wszyscy muszą pracować mój maleńki kolego"......
  Wg wszyscy mogą pracować, mogą zarabiać na życie, na chleb tylko w płacach nie powinno być aż takich różnic takich kominów , bo chyba w tym sęk i wzajemne pretensje.......

  Zgłoś nadużycie x sobota, 06, styczeń 2018 15:55 Link do komentarza
 • stop prezydenturze oszusta Dyzmy

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. TREŚĆ ZAWIERA POMÓWIENIA.

  Zgłoś nadużycie stop prezydenturze oszusta Dyzmy sobota, 06, styczeń 2018 13:33 Link do komentarza
 • były

  Do @sprawdzam 100%%%%%%%100%%%

  Zgłoś nadużycie były sobota, 06, styczeń 2018 12:00 Link do komentarza
 • Sprawdzam

  Do @pomysły
  Potwierdzam, że CDS to nasza mała perełka - rok rocznie odwiedza ten przybytek blisko 50 tys. ludzi. Pokazanie tego, z czego Krosno słynie od lat na całym świecie, jest ważne i to dyskusji także nie podlega.
  Jestem jak najbardziej "za" dofinansowywaniem kultury - RCKP, Muzea (Okręgowe i Rzemiosła), Piwnice PodCieniami, Biblioteki etc.
  Ale.
  Wszyscy wiemy jaką robotę odwala RCKP - koncerty, wszystkie imprezy na Rynku, Balony, Spotkania Teatralne, warsztaty dla dzieci i osób starszych - muzyczne, taneczne, plastyczne, kilka galerii, artKino i pewnie jeszcze wiele innych rzeczy, które nam rok rocznie towarzyszą (np. Fabryka Piernika), a pewnie większość z nas myśli, że dzieje się to jakoś tak samo, bez udziału osób, które to ogarniają od strony chociażby technicznej. To teraz proszę "pomysły" o porównanie sobie budżetu na ten rok - ile dostanie RCKP, a ile spółka CDS.
  Ba! RCKP to jedna pani dyrektor! (Wracam tu myślą do wszystkich zarządzających CDSem). Jedna pani dyrektor, kobieta, a ogarnia imprezy na całe Krosno!
  To jeszcze sprawdźcie sobie w oświadczeniach majątkowych, ile zarabia ta kobieta za to wszystko, co dla nas robi, i porównajcie sobie z pensją chociażby właśnie prezesa CDSu (dorzućcie dyrektora i wszystkich członków zarządu).
  Ale wracając.
  Te wszystkie boskie pomysły o których piszesz, to nic więcej jak odgrzewanie kotletów sprzed 5 lat. I to nie redakcja ma się skupić na pomysłach, a zarządzający tą spółką. Gdyby redakcja dawała kasę na funkcjonowanie CDSu, to wierz mi, że już dawno by go tu nie było ;)
  Reklama CDSu? Była! Były koncerty przy piecu, był Kret wyciągający szklaną rybę z fontanny, były reklamy w Trójce.
  Zniżki do lokali? Były! Były całe książeczki ze zniżkami do restauracji na Rynku i sklepów. Co się z nimi stało? Wystarczy zapytać pracowników. Polecam dwóch, aby mieć najlepszy obraz sytuacji.
  A dla szkół jest przecież oferta warsztatowa - odsyłam do strony internetowej CDSu. Oferta Bóbrki bije ją na głowę, ale jest.
  Powiem więcej - bilet wstępu można dołączać w ramach promocji do zamówienia np. powyżej 50 zł za pizzę czy cokolwiek dostępnego w krośnieńskich lokalach i hotelach. Można robić konkursy na facebooku (kiedyś były, ale kto to jeszcze pamięta?), a każdy mieszkaniec Krosna, który przyprowadziłby 2 osoby spoza miasta, powinien liczyć na zniżkę, albo nawet niech ma darmowy bilet, bo może jest tu już 5 raz, ponieważ przyprowadza całą swoją rodzinę.
  Wydarzenia artystyczne? Ok, nie ma kasy, ale przecież ile jest regionalnych zespołów, które zagrają za zwrot kosztów przejazdu. Wystarczy mieć jedną osobę, odpowiednią osobę na stanowisku, która takie proste rzeczy ogarnie w ciągu maksymalnie dwóch tygodni. Ale po co, lepiej mieć kierowników, dyrektorów, prezesów, członków zarządu i patrzeć, jak to wszystko finansowo kuleje.

  Zgłoś nadużycie Sprawdzam sobota, 06, styczeń 2018 10:03 Link do komentarza
 • STOP PiS_PZPR_BIS

  Na zmiany w zarządzaniu CDS_em nie liczę w najbliższej i nawet dalszej przyszłości gdyż podpisujący się "stop prezydenturze oszusta Dyzmy" potrafi tylko bluzgać podobnie jak pewien prezes, a Krosno na szczęście nie jest jego terytorium.
  Pan Prezydent jednak niech nie "tłucze termometru", bo jaką dojną krową jest CDS każdy widzi. Za dobre wynagradzać, a za złe karać do CDS-u odnieść nie sposób, a Panu Prezydentowi w Nowym Roku życzę jeszcze dwóch kadencji dopuszczonych przez wodza z tylnej ławki, nieco więcej pokory i mniej pomysłów w stylu "kupimy se starą hutę dla CDS-u"!
  Panie Prezydencie, czy naprawdę nie można, nie może Pan, nie chce zmienić pewnych zarządów i zarządców, nie można np. powołać je/ich z konkursu, a nie podobnym wzorem jak ten?

  http://www.newsweek.pl/polska/pis-i-dobra-zmiana-corka-piotrowicza-prokuratorem-bez-konkursu,artykuly,397749,1.html

  Zgłoś nadużycie STOP PiS_PZPR_BIS sobota, 06, styczeń 2018 07:15 Link do komentarza
 • z.

  A jaki macie inny sposób na pokazanie i zachowanie tradycji szklarskich w Krośnie? Stwórzcie najpierw coś własnego zamiast krytykować to, co jest.

  Zgłoś nadużycie z. piątek, 05, styczeń 2018 23:11 Link do komentarza
 • x

  Do "sprawdzam" tak CDS to nie muzeum jak drzewiej bywało, bo CDS to pokazanie ludziom jak kiedyś i dziś produkuje się szkło ręcznie..... a takie pokazy są w muzeach, tylko, że wytopu szkła nie można zrobić i pokazać np. w krośnieńskim muzeum, gdzie jest spora ekspozycja szkła, wzorów i tylko zdjęć ..... dalej nie rozumiem dlaczego czepiliście się tego CDS-u jak tyle pomysłów w Krośnie nietrafionych, zaniechanych, zapowiedzianych i kicha......
  Macie pomysły utwórzcie na portalu rubrykę jak zrobić, skąd kasę wziąć .... może faktycznie coś się uda zrobić.... weźmy np budynek "starej zabytkowej ubezpieczalni" - stoi i niszczeje odkąd wyprowadzono przychodnię, ze niby ogrzewanie, że niby piec , dlaczego o tym nie piszecie?
  Szukajcie takich miejsc, pokazujcie np schody na Zjazdowej - spod granitów piasek i trawa wyłazi/ tzn ktoś kiedyś robotę spartolił, schody na Bursakach -kilka łat, kilka warstw nałożonych byle jak, łopatami i remont zrobiony wg starego porzekadła "i do winkla i do piona i robota sp.......", zróbcie teraz zdjęcia "cudownych chodników" same dołki i kałuże na głównych ciągach komunikacyjnych, weźcie wózek z dzieckiem i spróbujcie przejechać z Krakowskiej na Lwowską a zobaczycie .....
  Tematy leżą na ulicy, radni kłócą się o pierdoły, a w sprawach swoich dzielnic są BEZRADNI to po co nam oni i koszty na nich ponoszone tak jak na CDS czy potrzebnie?/ o tym nikt nie pisze, a niby dlaczego, czy te osobistości to święte krowy?/
  Podajcie przykład radnego który zrobił coś nieprzeciętnego w swojej dzielnicy, oprócz zmiany nazwy ulicy...... gdzie są ławeczki dla ludzi chorych starszych, którzy muszą na chwilkę spocząć np ławeczka na Powstańców Warszawskich / wycięta../ gdzie kosze na śmieci poza centrum np w pobliżu szkół / jak młodzież ma się uczyć czystości i porządku jak koło szkół nie ma koszy na papierki po słodyczach i nie tylko?
  Jak tak popatrzycie to CDS to "małe piwo".

  Zgłoś nadużycie x piątek, 05, styczeń 2018 19:38 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?